Yorgunluğa İyi Gelen Gıdalar Nelerdir? Yorgunluğunuzu Gıdalarla Yenin

0
Advertisement

Sıklıkla yorgun hissedenler için beslenme önerileri. Yorgunluğa iyi gelecek gıdalar nelerdir? Yorgunluğunuzu beslenme değişiklikleri ile yenin.

yorgunluk

Kaynak: pixabay.com

Sürekli olarak kendinizi yorgun hissediyor ve stresli bir hayatın içerisinde yer alıyorsanız; bazı gıdaların mucizesi ile daha enerjik ve mutlu olmayı başarabilirsiniz. Özellikle hem beden sağlığına hem de ruh sağlığına etkili olan bu gıdalar güne başlarken tüketilmesi halinde gün boyu enerji dolu olmanıza yardımcı olacaktır.

Kefir

Oldukça faydalı olan kefir; yorgunluğa iyi gelen gıdalar arasındadır. İçerdiği Probiyotik bakteriler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede enerji düşüklüğü ve yorgunluğu atmak kolaylaşabilir. Ara öğünlerde 1 bardak kefir ile yanında kuruyemiş yerseniz kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz.

muz

Kaynak: pixabay.com

Muz

İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde yorgunluğu gidermenin yanı sıra ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanmasını da yardımcı olmaktadır. Günde iki tane muz yiyerek sizde bu faydalarından yararlanabilirsiniz.

Mantar

Mantar serotonin salgılanmaya yardımcı olması nedeniyle ve ayrıca protein içeriği ile vejetaryenler için de sağlıklı bir gıdadır. Mantar tüketilmesi sayesinde bu etkilerinden faydalanmak mümkün olacaktır.

Su

Gün içerisinde düzenli su tüketmek ve günde en az 2 litre su içmek vücuttaki halsizlik ve yorgunluğu alabilmektedir. Vücutta oluşan su kaybını beklemeden su içmek gereklidir özellikle bahar ve yaz günlerinde 3 litreye kadar su içmek faydalı olacaktır.

Advertisement
yesillikler

Kaynak: pixabay.com

Taze yeşillikler

Koyu yapraklı sebzeler özellikle B vitamini açısından ve folik asitten zengin gıdalardır. B vitaminleri ise yorgunluğu atmak da oldukça faydalıdır. Bu nedenle sebzeler mutlaka sık olarak tüketilmelidir.

Tam tahıllar

Yulaf, çavdar ve buğday gibi tahıl ürünleri özellikle yorgunluk için faydalıdır. Çünkü içeriğinde B vitamini bulunur. Kan şekeri dalgalanmalarını ortadan kaldıracak etki yaratır.

Yer Fıstığı

Kaynak: pixabay.com

Kuruyemiş

Kuruyemişler özellikle E vitamini içermesi ve ayrıca magnezyum, potasyum ve lif açısından zengin olması yorgunluğa düşman olacaktır. Badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler Omega 3 yağ asitleri nedeniyle gün içerisinde bir avuç tüketmek sayesinde hem kalp sağlığını hem de gün içerisinde enerji alınmasını sağlayacaktır.

Avokado

Vitamin ve mineral açısından yüksek oranda yağ asitleri bulunduran bir meyve olan avokado günlük vitamin ihtiyacını karşılar ve ayrıca vücudun duyduğu yağ asitleri ihtiyacını giderir. Bunun yanı sıra avokado ile tüketilen gıdaların vücuda daha etkili kullanılmasında yardımcı olur.


Leave A Reply