Yul Brynner Kimdir? Ünlü Aktörün Hayatı, Filmleri ve Sinema Kariyeri

0
Advertisement

Yul Brynner kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü aktör Yul Brynner’in hayatı, biyografisi, efsanevi filmleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Yul Brynner

Yul Brynner, ‘Kral ve Ben’, ‘On Emir’ ve ‘Muhteşem Yedili’deki rolleriyle tanınan bir aktördü.

Yul Brynner

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yul Brynner Kimdi?

Oyuncu Yul Brynner, 1951’de Broadway’de Kral ve Ben’de en ünlü rolü Siam Kralı Mongkut’u oynamaya başladı. Üç yıldan fazla ve 1.246 performansın ardından, 1956’da film versiyonunda rol aldı. En iyi erkek oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı. . Brynner daha sonra 3.379 tiyatro gösterisi için sahneye geri döndü. Ayrıca The Ten Commandments (On Emir) ve The Magnificent Seven (Muhteşem Yedili) gibi klasik filmlerde rol aldı.

Erken yaşam ve kariyer

Yul Brynner, Yuliy Borisovich Bryner olarak 11 Temmuz 1920’de Rusya’nın Vladivostok kentinde İsviçre-Moğol mühendis babası Boris Bryner ve annesi Marousia Blagavidova’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Brynner en çok oyunculuk kariyeri ve daha spesifik olarak kel, zengin sesi ve etkileyici ekran varlığı ile tanınırken, aynı zamanda ilk yıllarında bir müzisyendi. Babası aileyi terk ettikten sonra, Brynner’ın annesi onu ve kız kardeşini Çin’e, oradan da Paris’teki gece kulüplerinde gitar çalıp çingene şarkıları söylediği Paris’e götürdü.

Fransa’da trapez sanatçılığı yaptığı kısa bir kariyerin ardından Brynner, 1941’de Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve bir turne şirketinde oyunculuğa başladı. Broadway çıkışını 1946’da Lute Sang’da yaptı.

Kral ve Ben (The King and I)

1949’da Brynner, Scott Brady ve Richard Rober ile birlikte başrollerini paylaştığı New York Limanı’nda ilk filmini yaptı. Kısa bir süre sonra, Oscar’da Siam Kralı Mongkut’u oynadı. 1951’de Hammerstein’ın The King and I prodüksiyonunda en ünlü rolüne kavuştu. Oyuncu Mary Martin, Broadway müzikalindeki rol için Brynner’ı tavsiye etmişti ve aktör geniş eleştiriler ve performansı için ticari beğeni topladı.

Advertisement

Filmler: ‘On Emir’ ve ‘Muhteşem Yedili’.

Yul Brynner

Brynner, Ramses II olarak On Emir’de – Kaynak: commons.wikimedia.org

Üç yıldan fazla sürede 1.246 performansın ardından Brynner, 1956’da The King and I’in ekran versiyonu için King Mongkut rolünü yeniden canlandırdı. Filmdeki performansıyla en iyi erkek oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandı.

1956’da The King and I filminin yayınlanmasının ardından Brynner, sonuncusu 1985’te gerçekleşen 3.379 sahne performansı için sahneye geri döndü. Bu arada aktör, The Ten Commandments – On Emir (1956), Anastasia (1956), Karamazov Kardeşler (1958) ve Muhteşem Yedili (1960) gibi klasik filmlerde de rol aldı.

Öne çıkan oyunculuk kariyerinin şerefine Brynner, Hollywood Walk of Fame’de (6162 Hollywood Bulvarı’nda) bir yıldız aldı.

Brynner, performans kariyerinin dışında fotoğrafçı olarak da çalıştı ve iki kitap yazdı. Bring Forth the Children: A Journey to the Forgotten People of Europe and the Middle East ve The Yul Brynner Cookbook: Food Fit for the King and You kitaplarıdır.

Kişisel Hayatı ve Mirası

Brynner’ın özel hayatı dört eş, aktris Viriginia Gilmore, Şilili model Doris Kleiner, Jacqueline Thion de la Chaume ve balerin Kathy Lee’nin yanı sıra Marlene Dietrich, Judy Garland, Joan Crawford ve Ingrid Bergman gibi yıldızlarla çok sayıda aşk ilişkisini içeriyordu. Beş çocuğu oldu. Virginia Gilmore’den oğlu Yul “Rock” Brynner II, aktris Frankie Tilden’den kızı Lark, Doris Kleiner’den kızı Victoria ve Jacqueline Thion de la Chaume ile evlat edindiği iki Vietnamlı kız Mia ve Melody.

Brynner, 10 Ekim 1985’te New York’ta akciğer kanserinden öldü. Brynner, Fransa’nın La Tourraine kentindeki St. Robert Churchyard’a gömüldü.

Advertisement


Leave A Reply