Yuri Gagarin Kimdir? Hayatı Biyografisi Uzay Yolculuğu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Yuri Gagarin Kimdir? Uzaya ilk çıkan insan olan Yuri Gagarin’in hayatı, biyografisi, uzay yolculuğu hakkında bilgi.

Yuri Gagarin

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yuri Gagarin

Tam adı Yuri Alekseyeviç Gagarin’dir. Sovyetlerin en ünlü kozmonotu ve 1961 yılında ilk defa uzaya çıkan ve dünyamızı ilk defa uzaydan dışarıdan gören ilk insan ünvanını taşımaktadır.

9 Mart 1934 tarihinde Klushino, Rusya’da dünyaya gelmiş ve 27 Mart 1968 tarihinde Kirzhach, Rusya’da hayata veda etmiştir.

Çocukluğu ve Gençliği

Yuri Gagarin’in doğumun gerçekleştiği Klushino kasabası günümüzde Ukrayna sınırları içerisinde kalmaktadır. Sovyetler döneminde ki yaygın bir uygulama olan kollektif çiftliklerinde çalışan anne-babaya sahipti. Özellikle II. Dünya Savaşından ailesi oldukçakötü etkilenmişti. Her iki abisi de Sovyet ordularında çarpışmak üzere askere alınıp Almanya’ya götürülmüş ve savaş sonuna değin geri dönememişlerdir.

Çocukken gittiği okullarda öğretmenleri tarafından yaramaz ancak zeki bir çocuk olarak tanımlanmıştır. Çocukluğunda Yuri Gagarin’i en çok etkileyen olaylardan biriside Kızılordu da pilotluk yapan bir matematik öğretmenine sahip olmasıydı.

Yuri gagarin Saratov’da bir yüksek teknik okuluna başladı. Buradaki okulda okurken hobi olarak havacılık ile ilgilenmeye başladı ancak daha sonra bu hobisi hayatının önemli bir yerini kaplamaya başladı. Havacılık bir tutkuya dönüştü. 1955 yılında pilot oldu ve ardından savaş uçağı eğitimlerine başladı.

Advertisement
Yuri Gagarin

Kaynak: commons.wikimedia.org

Uzay Uçuşuna Hazırlıklar Safhası

Artık uzay yarışının bşladığı dönemlerdi. Tüm Sovyet Rusya taranmış ve uzay programı için uygun 20 aday belirlenmişt. Bu 20 aday arasında Yuri gagarin’de bulunmaktaydı. Yuri uzay programı çerçevesinde yapılan tüm testlerden başarı ile geçti. Son olarak Yuri ile birlikte Geröman Titov arasında bir tercih yapılacak aşamaya gelindi ve Sovyetler Yuri Gagarin’i seçtiler. Bu seçimde sıcakkanlı ve neşeli olan Yuri’nin oldukça soğuk yapılı bir adam olan German Titov’a tecih edildiği söylenir. Sonuçta bir ilk başarılacak ve dünya kamuoyuna daha sempatik bir kişinin lanse edilmesi gerekecekti.

Uzaya İlk Çıkış

Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 tarihinde uzaya çıkan ve dünyamızı uzaydan gören ilk insan olma şerefine nail olmuştur. Yuri Gagarin’in uzaya çıkarken bulunduğu geminin adı da Vostok 1 idi. Yuri Gagarin uzayda iken rütbesi yükseltildi ve uzaydan gelirken öleceği düşünülmüştür ancak Yuri Gagarin dünyaya sağ salim geri gelmeyi başarmış ve dünyaca ünlü bir kişi olmuştur.

Yuri Gagarin

Kaynak: commons.wikimedia.org

Uçuştan Sonraki Dönem

Yuri Gagarin uzaydan döndükten sonra tüm dünyada tanınan bir kişi oldu. Sovyetler Birliğinin başarısının yüzü olan Yuri Gagarin tüm dünyayı dolaşmaya başladı. Uzaydan geldikten bir yıl sonra kozmonot yetiştirme merkezinde çalışmaya başladı.

Yuri Gagarin 27 mart 1968 tarihinde hala tartışmalara açık olan bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Bu kaza ile ilgili bir çok komplo teorisi hala güncelliğini korumaya devam etmektedir. Ancak bilinen bir gerçek Yuri Gagarin’in politikaya atılmaya sıcak bakmasıdır.

Yuri Gagarin, tüm dünyada ve hatta ayda birçok yönden onurlandırıldı. Bunlar arasında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in aya hem Yuri Gagarin hem de Vladimir Komarov’u tasvir eden hatıra madalyaları içeren bir çanta yerleştirmesi yer alıyor. Sputnik 1 ve Vostok 1’in lansmanlarını gören Baikonur Cosmodrome fırlatma rampası artık Gagarin’in Başlangıcı olarak biliniyor ve bir Yuri Gagarin’in heykeli, Greenwich, Londra’daki Kraliyet Gözlemevi’nin dışında bulunuyor. Bir zamanlar yaşadığı Gzhatsk, onuruna Gagarin olarak yeniden adlandırıldı.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply