Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
Advertisement

Yurtdışında kredi kartı kullanımı ile ilgili bilmeniz gerekenler. Ayrıca yurtdışına gitmeden önce kredi kartınız ile yapmanız gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler.

Kredi kartının günlük hayatımızda yeri oldukça fazladır. Alışveriş yaparken, fatura öderken veya ödeme yaparken kredi kartlarını kullanabiliyoruz. Yurt dışına çıkan bireylere veya belli bir süre yurt dışında kalmak zorunda olan bireylere ihtiyaçları açısından bankalar hizmet vermektedir.

Yurt Dışında Kredi Kartımı Nasıl Kullanabilirim ?

Yurt dışında kredi kartınızla yaptığınız alışverişlere dikkatsiz davrandığınızda bazı tür sorunlarla karşılaşmanız mümkün olabilir. Yurt dışında kredi kartı kullanımıyla ilgili önemli noktaları araştırdık. Şimdi bu noktaları inceleyelim:

Kredi Kartı Çalınınca Yapılması Gereken İlk Şey Nedir ?

Kaynak : pixabay.com

Kredi Kartınızın Yurt Dışında Kullanıma Açık Olmalı

Çoğu kredi kartları gidilen ülkelerde alışveriş yapabilmek veya başka ihtiyaçlarda kullanabilmek için açık olmuyor. Bu yüzden yurt dışında kullanacağınız kartın muhakkak yurt dışına gitmeden bankanızı arayarak yurt dışı kullanımına açık olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer açık değil ise müşteri hizmetlerine talepte bulunarak yurt dışı kullanımına açmalarını söylemelisiniz.

Yurt Dışında Kolaylıkla Hangi Kartları Kullanabilirim ?

Kredi kartınızı yurt dışında kullanabilirsiniz fakat kartınızın genellikle MasterCard ya da Visa özelliği bulundurması şartıyla. Bu kartlar dünya genelinde işlem yapabilme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla birçok ülkede MasterCard veya Visa uyumlu kredi kartları geçerli olduğundan rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Yurt Dışında Harcamalarımdan Kaynaklanan Ekstre Borcu Nasıl Oluşur ?

Bu borç genelde TL cinsinden oluşabilmektedir. Yurt dışında yaptığınız harcamalar o gün ki kur üzerinden hesaplanır ve ardından TL’ye dönüştürülerek ekstrenize yatırılır. Fakat bazı ülkelerde harcamalar ülkenin kendi para biriminden sizin ekstrenize yatırılır.

Advertisement
Kredi Kartı

Kaynak : pixabay.com

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeyelim ?

  • Yurt dışında en fazla 3 4 haftalığına çıkıyor iseniz yanınıza Euro ya da USD olarak nakit almanızı öneririz. Böylece komisyon vermekten veya kurun zararından kurtulmuş olursunuz.
  • Eğer ABD’ye gidiyor iseniz muhakkak USD ekstresi veren bir banka ile anlaşın. Böylelikle yaptığınız harcamalardan sonra komisyon vermekten ve kur farkı ödemekten kurtulmuş olursunuz.
  • Eğer yurt dışına sık çıkıyor iseniz dünya çapında kullanımı olan bankalarla çalışmalısınız. Nakit çekerken komisyon vermekten kurtulursunuz. Komisyon ödeseniz bile çok az bir miktarını ödemiş olursunuz.
  • Yurt dışında tüm kartlarınızı çaldırma gibi bir durumla karşılaştığınızda doğrudan bankanızla görüşüp kartlarınızı iptal ettirmeniz gerekir. Türkiye’ye dönmeyecekseniz ve kartını kullandığınız banka uluslararası ise size mağdur etmemek açısından hiçbir ücret almayarak adresinize yeni bankamatik ya da kredi kartı gönderecektir.
  • Ülke olarak Arjantin ya da Venezuella seçtiyseniz bankaların kullandığı kur hesabı ile sokaktaki kur hesabı arasında çok fazla fark vardır. Bu yüzden bu gibi ülkelerde kredi kartı veya bankamatik kullanmanızı önermeyiz. Kullanmak zorunda kalırsanız da her kullandığınızda %30’luk bir miktar kadar zarar edeceğinizi bilmeniz gerekir.
  • Tüm kartlarınızı aynı cüzdanda veya aynı yerde taşımayınız.
  • Kredi kartınızı olur olmadık yerde kullanmayın ve kullanması için başkasına teslim etmeyin. Siz farkında olmadan kredi kartınızın fotoğrafını çekip bilgilerinizi ele geçirebilirler. Bu yüzden restoran gibi yerlerde ödemeyi garsona yaptırmak yerine kendiniz yapmayı tercih etmelisiniz.

Kredi Kartımı Kullanarak Yurt Dışında Nakit Para Çekebilir Miyim?

Kredi kartınızı kullanarak yurt dışındaki bankamatiklerden rahatlıkla nakit para çekebilirsiniz. Fakat çektiğiniz para genellikle olduğunuz ülkenin para biriminden olur. Çok nadir USD çekebilirsiniz. Şunu da söylemeliyiz ki çekeceğiniz her nakit para başına banka sizden komisyon kesebilir. Ancak bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

  • Yanınızda fazla miktarda nakit taşımayacağınızdan para çaldırma gibi bir durumla karşılaşma riskiniz az olur.
  • Yaptığınız bütün harcamalar kayıt altında tutulacağından ne kadar harcama yaptığınızı görebilirsiniz.
  • Elinize sahte paranın geçmesini az da olsa önleyebilirsiniz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Oluyor ?

Kartınız pos cihazlarından geçiyor ve ardından ödemenizi hangi para birimine göre yapacağınız soruluyor. Genelde dolar, euro veya yerel para birimi olarak 3 şekilde soruluyor. Bunlardan herhangi birini seçiyorsunuz ve ardından şifrenizi girip imza atıyorsunuz. Bazı bankalar sadece imza da isteyebilir. Ve böylelikle yaptığınız işlem tarih olarak kredi kartınıza düşüyor.

Eğer paranızı anlaşmalı bankalardan çekiyor iseniz, komisyon ödemezsiniz. Fakat anlaşmalı bankanızdan değil de rastgele bir bankadan çekiyor iseniz, bankanın belirlemiş olduğu komisyonu ödemek zorunda kalırsınız. Kur oranları çok fazladır ve banka kendisi sizden tahsil edebilir. Bazı bankalar ise yurt dışında para çekme ücreti olarak adlandırdığı bir ücret alır. Bu ücret miktarı da en fazla 2 euro kadar olur.


Leave A Reply