Yüzey Gerilimi Nedir? Nasıl Oluşur?

0
Advertisement

Yüzey gerilimi nedir, nasıl oluşur? Yüzey geriliminin özellikleri, hesaplanması ve formülü nedir? Yüzey gerilimi hakkında bilgi.

Yüzey Gerilimi Nedir? Nasıl Oluşur?

Yüzey gerilimi nedir?

Bir bardağı suyu ağzına kadar doldurduğunuzda, dökülene kadar birkaç damla daha ekleyebileceğinizi fark ettiniz mi? Yada hiç kırılan bir termometreden düşen cıvanın nasıl davrandığını gözlemlediniz mi?

Yüzey Gerilimi

Yukarıdaki resim, yere dökülen bir miktar cıvayı göstermektedir. Ama civa yerine, aynı miktarda suyun bulunduğunu hayal edin. Su böyle olmaz yayılırdı, değil mi?

Burada yüzey gerilimi diye adlandırılan bir özellik devreye giriyor. Sıvıların mümkün olan en az yüzey alanını elde etme eğilimidir. Peki yüzey gerilimi nedir? Bir sıvının yüzeyinin başka bir fazla temas halinde olduğunda ortaya çıkan bir olaydır (bir sıvı da olabilir). Sıvının yüzeyi elastik bir tabaka gibi davranır.

100∘C’deki su, 0.059 N / m’lik bir yüzey gerilimi değerine sahiptir ve cıva, 0.47 N / m’lik bir yüzey gerilimi değerine sahiptir.

Advertisement

Bir bardak su yüzeyine yerleştirilmiş küçük bir yaprak veya bir ataçın yüzmesine yüzey gerilimi sebep olur. Yaprağın aşağı doğru olan kuvveti yüzey gerilimi ile dengelenir.

Yüzey Gerilimi Formülü:

Formül tarafından ifade edilir:

T = F / L

Burada,

F birim uzunluktaki kuvvettir

L kuvvetin etkidiği uzunluktur

Advertisement

T, sıvının yüzey gerilimidir.

Yüzey Gerilimi Birimleri:

SI Birim sisteminde N / m
CGS Birim sisteminde dyn / cm

Yüzey Gerilimi Nasıl Hesaplanır?

Yüzey gerilimi formülünü kullanarak yüzey gerilimini hesaplamak için bir örnek:

Soru: 2 metrede, 7N değerinde kuvvet oluşturan sıvının yüzey gerilimi nedir?.

Cevap:

F = 7N

L = 2m

Formüle göre

T = F / L ⇒T = 7 / 2 ⇒T = 3.5N / m


Leave A Reply