Zencefil Çayının Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

0
Advertisement

Zencefil çayı nasıl yapılır, nasıl kullanılır? Zencefil çayının sağlık için yararları nelerdir? Yan etkileri var mıdır, hakkında bilgi.

Zencefil binlerce yıldır yiyecekleri baharatlamak ve rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Zencefil Asya’ya özgüdür ve Zingiberaceae ailesinin çiçekli bitkisidir. Kökü veya gövdesi, birçok mutfak türüne lezzet katar, ancak aynı zamanda bir dizi rahatsızlık için eski bir bitkisel ilaçtır. Zencefil çayı içmek, araba tutmasından kanserin önlenmesine kadar her konuda yardımcı olabilir.

İşte zencefil çayın bilinen faydalarından sadece birkaçı.

zencefil çayı

Araba tutması

Halk tıbbı, zencefil çayının baş dönmesi, kusma ve soğuk terleme gibi hareket hastalığı semptomlarını sakinleştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Araştırmalar zencefilin hareket hastalığının azalmasına (araba tutması) yardımcı olduğunu gösterdi. Hareketli araçlarda mide bulantısı çekiyorsanız, zencefil denemek muhtemelen zarar veremez.

Sabah bulantısı veya kemoterapiden kaynaklı bulantı

Bazı uzmanlar zencefil – uçucu yağlar ve gingerol adı verilen fenol bileşiklerindeki aktif bileşenlerin hamilelik, kemoterapi veya ameliyattan kaynaklanan bulantıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğine inanmaktadır. (Ameliyattan sonra zencefil kullanmadan önce pıhtılaşmaya müdahale edebileceğinden bir doktora danışın.)

Advertisement

Araştırmacılar, zencefilin hamile veya kemoterapi gören ve standart ilaçlara sahip olmayan veya tolere edemeyen insanlarda geleneksel bulantı önleyici ilaçlara değerli bir alternatif olabileceğini önermektedir.

Kan basıncı ve kalp sağlığı

Araştırmalar zencefil tüketiminin kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceğini öne sürülmüştür. Bu bitki aşağıdaki durumlarda yardımcı olabilir:

 • tansiyonu düşürmek
 • kalp krizlerini önlemek
 • kan pıhtılarını önlemek
 • mide ekşimesini rahatlatmak
 • kolestrolü düşürmek
 • kan dolaşımını iyileştirmek
 • Kilo ve kan şekeri kontrolü

Columbia Üniversitesi’nden 10 kilolu erkeği içeren bir araştırmada, sıcak zencefil çayı içmenin (bu durumda, sıcak suda çözünmüş zencefil tozunun) dolgunluk duygularını arttırdığını ve açlığı azalttığını buldu.

Bulgular, zencefilin obeziteyi yönetmede etkili olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, deneylerin çoğu, zencefilin obezite ve obezite ile ilgili komplikasyonları önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren sıçan çalışmalarıdır.

Zencefil, Tip 2 diyabetli insanlar arasında kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesine, A1C, insülin ve trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

zencefil

Zencefil

Ağrı kesici

Zencefil, iltihabı yüzyıllardır tedavi etmek için kullanılmıştır ve bu uygulamanın arkasında şimdi bilimsel bir kanıt vardır. Bazı çalışmalarda özellikle diz osteoartritinden ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Advertisement

Zencefil çayı ayrıca baş ağrılarını, adet kramplarını, boğaz kaslarını ve diğer ağrı türlerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık desteği ve kanserin önlenmesi

Zencefildeki antioksidanların bağışıklığınızı güçlendirmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Zencefil çayının buharının solunması, burun tıkanıklığını ve diğer solunum problemlerini soğuk algınlığı veya çevresel alerjilerden kurtarmaya da yardımcı olabilir.

Araştırmalar zencefilin kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Laboratuvar araştırmalarında zencefilin pankreas kanseri ve kolon kanseri dahil olmak üzere birçok farklı kanser hücresi ile savaştığı gösterilmiştir.

Evde zencefil çayı nasıl yapılır?

 • İşte kendi zencefil çayı yapmak için takip edilmesi kolay bir tarif.
 • 4 ila 6 ince dilim soyulmuş, çiğ zencefil (daha güçlü zencefil çayı için daha fazla dilim ekleyin)
 • 2 su bardağı su
 • misket limonu veya limonun yarısının suyu ve tat vermek için bal(isteğe bağlı)

İlk olarak, zencefil kökünü yıkayın, soyun ve ince dilimleyin. Orta boy bir tencereye 2 bardak su doldurun. Zencefil dilimlerini suya koyun ve çayınızı ne kadar güçlü ve baharatlı olduğunuza bağlı olarak 10 ila 20 dakika hafifçe kaynatın.

Ateşten alın. İsterseniz, misket limon veya limon suyu ve bal ekleyin.

Sütlü zencefil çayı da yapabilirsiniz. Zencefil kökü dilimlerini 10 dakika boyunca 1 bardak suda kaynatın, sonra ocaktan alın ve 2 bardak süt ekleyin. Sütü ve zencefili beş dakika pişirin. En sevdiğiniz bardakta servis yapın.

Yan etkiler

Zencefil çayı içmenin yan etkileri olabilir, ancak çok fazla miktarda tüketmediğiniz sürece sorun yaşamanız olası değildir.

İnsanlar genellikle gaz, şişkinlik, mide ekşimesi ve mide bulantısını zencefil ile ilgili yan etkiler olarak bildirir. Zencefil kan basıncını düşürebildiğinden ve kan inceltici bir etkiye sahip olabileceğinden, kan incelticiler veya tansiyon ilaçları kullanan kişiler ekstra zencefil tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Zencefil çayı, sağlığı sağlamanın kolay, lezzetli ve tamamen doğal bir yoludur. Birçok sağlık yararına ek olarak, sıcak bir kupa ile arkanıza yaslanıp, nefes alabilir, yavaşça yudumlayabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply