Zencefil Suyunun Faydaları Hazırlanışı ve Kullanılışı, Sağlık İçin Yararları

1
Advertisement

Zencefil suyu nasıl yapılır? Zencefil suyunun kullanılışı, sağlığımız için faydaları nelerdir? Zencefil suyu hakkında herşey.

zencefil suyu

Kaynak: pixabay.com

Zencefil Suyu

Zencefilin sağlığa olan faydaları, 5000 yıl önce bile Hintliler tarafından biliniyor. Zencefil birçok vitamin ve aynı zamanda manganez ve bakırı içerir; bunların hepsi vücudun düzgün işleyişi için çok önemlidir. Bu yazımızda zencefil suyunun faydalarına göz atalım.

Zencefil Suyu Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:
Zencefil dilimleri
Buz küpleri
Su

Yapılışı:
Zencefili soyun ve küpler halinde dilimleyin.
Bir miktar su ilave edin ve karıştırıcı öğütücüye yerleştirin.
Öğütmeden sonra, tüm topaklardan kurtulmak için süzün ve zencefil suyu hazırdır.
Eğer içmekte zorlanırsanız, biraz şeker veya bal ilave edebilirsiniz.

zencefil çayı

Kaynak: pixabay.com

Zencefilli Suyun Yararları:

Anti Inflamatuar:

Zencefilin en etkili kullanımından biri, eklem iltihaplarını azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar bir ajan olarak işlev görmesidir. Bir çalışma, zencefil suyunda, vücuttaki zararlı yabancı maddeleri yok edip, taze kanın akışını artırmaya yardımcı olan antioksidanların bulunduğunu, bu sebeple zencefil suyu içen kişilerin daha az ağrı çektiğini ve iltihaplı hastalıklardan uzak kaldıklarını göstermiştir.

Kanseri Önlüyor

Zencefil, kanseri önlemeyle ve kansere neden olan hücreleri öldürmeye yardımcı olur. Bir çalışmada, zencefilin, meme kanseri hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı bulundu.

Advertisement

Kan Basıncı

Zencefil, kan incelticidir ve insanlardaki kan basıncını anında düşürür. Biraz balla zencefil suyunun lezzetini arttırabilirsiniz.

Ağrıyı Azaltır

Zencefil diş ağrısı gibi her türlü ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve her geçen gün daha da yaygınlaşan migreni iyileştirmeye yardımcı olur. Zencefil anti-inflamatuar bir ajan olarak hareket ettiği için kan damarlarının iltihaplanmasına izin vermez ve böylece vücuda kan akışını arttırmaya yardımcı olur ve ağrıyı iyileştirir.

Sindirim

Zencefil suyunun en iyi faydalarından biri sindirim için etkin bir madde olarak davranmasıdır. Zencefil suyu çeşitli sindirim sorunlarını önler. Gıdanın mideden hareketini ince bağırsaklara kadar hızlandırır. Zencefil tüketerek, mide ağrısı veya başka herhangi bir sindirim problemi yaşamaya daha az eğilimli olursunuz.

zencefil

Kaynak: pixabay.com

Artrit:

Zencefil artriti iyileştirmeye yardımcı olur; çünkü iltihap önleyici bir etkisi vardır; tiroid veya artrite bağlı hastalarda şişkinlik ve iltihaplanmayı azaltır.

Kolesterolü düşürür

Zencefil, kolestrolü düşürerek, kalp krizine yol açabilecek kan damarlarındaki tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olur .

Soğuk Algınlığı

Zencefil, virüs ve mantar önleyici özelliklere sahip olduğu için soğuk algınlığı, bulantı ve grip tedavisinde kullanılan en eski yöntemlerden biridir. Soğuk algınlığını iyileşir ve anında rahatlama sağlar ve aynı zamanda soğuk algınlığına neden olan bakterileri öldürür ve geri gelmelerini engeller.

Advertisement

Saç bakımı için zencefil suyu

Uzun ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız zencefil suyu düzenli olarak tüketmelisiniz. İyi sonuç almak için kafa derisi üzerine de uygulanabilir. Zencefil saçınıza iyi bir kremi gibi davranır; aynı zamanda kepekleri azaltmaya yardımcı olur ve saç büyümesini hızlandırır. Zencefil suyu saçınıza uygulandığında, saç derisini uyararak kan akışını tetikler.

Akne

Zencefil suyu sivilceleri azaltmaya yardımcı olur ve bir anti-inflamatuar ajan olarak görev yaptığı için gelecekte akne oluşumunu önler.


1 Yorum

 1. Nuri Hakan Tataroğlu on

  Bölüm Bölüm Kısım Kısım

  Severdin kebabı tavuğu eti
  Yaşarken yapsaydın hayır haseneti
  Ölmeden yazdın mı vasiyeti
  Çabuk unutuldun kimse yapmıyor mezar ziyareti

  Hayat kısım kısım bölüm bölüm
  Her faninin başına gelecektir ölüm
  İyi insan ol kimseye yapma zulüm
  Eserlerinde anılan ol iyi bir âlim

  31.12.2020, Nuri Hakan Tataroğlu gezgin bezgin sezgin gurme halk ozanı aşık Koca Hoca fanibirferdizat tarafından yazılan özel, özgün , güzel, ibretlik bu şiirin okunmasını tavsiye ederim.

Leave A Reply