Zerdeçal Nasıl Bir Bitkidir? Özellikleri Tıpta ve Mutfakta Kullanımı Yararları

0
Advertisement

Zerdeçal nasıl bir bitkidir, nerede ve nasıl yetişir? Zerdeçalın tıbbi ve besin olarak kullanım alanları ve faydaları nelerdir, hakkında bilgi.

Zerdeçal Hakkında Bilgi

Zerdeçal, Zingiberaceae zencefilli otlar ailesinin bir parçası olan Curcuma botanik grubunun bir üyesidir. Zerdeçal, hem mutfak baharat olarak hem de tıbbi kullanım için yaygın olarak yetiştirilmektedir. Sıcak, nemli iklimlerde büyürler ve sadece 60 ° F (29,8 ° C) üzerindeki sıcaklıklarda büyürler. Hindistan, Sri Lanka, Doğu Hint Adaları, Fiji ve Queensland (Avustralya), büyüyen zerdeçal için elverişli iklimlere sahiptir.

zerdeçal

Zerdeçal bitkisi, hem karakteristik yumrulu kök hem de kökten kaynaklanan dik, kalın saplardan yukarı doğru uzanan yapraklar ile tanımlanabilir. Zerdeçal kökü aslında etli bir dikdörtgen yumru 2-3 inç (5-10 cm) uzunluğunda ve 1 inç (2.54 cm) genişliğindedir. Her ucunda konikleştirilir ve dış kısmı sarı veya zeytin yeşili renkte olabilir. Kökün içi sert, sert ve turuncu-kahverengi ya da derin pas renklidir. Zerdeçal kökünün, kokulu bir aroma ve biraz acı, karabiber, zencefil hatırlatan tadı vardır. Yenildiğinde tükürüğü sarıya boyar ve ağızda sıcak bir his bırakır.

Kökü; acı uçucu yağ, kahverengi renklendirici madde, nişasta, kalsiyum klorür, odunsu lif ve cucurmin olarak bilinen sarımsı renklendirici bir madde içerir. Kökünün yanı sıra, zerdeçal bitkisi, yeraltında yer alan ve altında kök oluşturan topraklara paralel büyüyen kökleri olan rizomlarını ve üst yüzeylerinden yeni sürgünler üretir. Zerdeçal köksapları da tıbbi amaçlar için kullanılır. Bitkinin yaprakları her iki uçta da mızrak şeklinde ve dardır. Çiçekler bu yapraklardan doğar ve soluk sarı renktedir, üç ila beşli gruplar halinde büyür.

Genel kullanım ve Faydaları

zerdeçal

Advertisement

Toz zerdeçal kökü, Doğu mutfağında sıkça kullanılan popüler bir baharat olarak bilinir. Köri tozlarının bir bileşenidir ve karakteristik rengini vermek için de kullanılır. Bazen safran yerine de kullanılabilir. Zerdeçalın, zeytin veya susam yağı gibi yağlara eklenmesi, antioksidan özellikleri nedeniyle raf ömrünü uzatır. Ek olarak, bazı portakal ve limon içecekleri, zerdeçal ile renklendirilir ve bu da yapay renklendirmelerden daha güvenli olarak kabul edilir.

Zerdeçalın tozlaşmış kökü yüzlerce yıldır kumaşlar için koyu sarı bir boya yapmak için kullanılmıştır. Aynı zamanda, ilaçlar için zaman zaman renklendirme olarak da kullanılır. Zerdeçalın daha az bilinen bir kullanımı, alkalin çözeltileri test etmek için kağıtların yapımı amacıyla kimyadadır. Bir zerdeçal tentürüne batırılmış beyaz kağıt, kırmızımsı kahverengiye döner ve alkali bir çözelti eklendiğinde menekşe renginde kurur.

Batı bitkisel tıbbında kullanımı yıllar boyunca azalmış olsa da, zerdeçal uzun süredir kullanılmakta ve Doğu tıbbında, kullanılmaya devam etmektedir. Bitkileri karaciğeri toksik maddelere, özellikle kurşun gibi ağır metallere karşı koruma yeteneğine sahiptir; safra taşı oluşumunu önlemek veya daha önce oluşturulmuş taşların boyutunu azaltmak; ve safra akışını arttırmak için kullanılır.

zerdeçal

Romatizmada Etkili

Bazı çalışmalar zerdeçalın hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde yararlı anti-enflamatuar özellikler gösterdiğini göstermiştir. Ek olarak, Çin’deki klinik deneyler, zerdeçalın bir yiyecek çeşnisi olarak kullanılmasının serum kolesterol seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir. Dünya Sağlık Örgütü bu baharatın kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Zerdeçal kökünden izole edilmiş bir lipopolisakarit olarak bilinen bir madde, bağışıklık sisteminin aktivitesini uyarma ve arttırma kapasitesini göstermiştir. Ek olarak, araştırmalar zerdeçalın in vitro gram-pozitif salmonella bakterilerini yok etmede etkili olduğunu göstermiştir. Zerdeçal ayrıca antifungal özellikler gösterir.

Advertisement

Zerdeçal uzun zamandır göz akıntıları için Doğu halk ilaçları ve serinletici, yatıştırıcı bir cilt losyonu olarak kullanılmaktadır. Çin bitkisel tıbbında, jiang huang adı altında zerdeçal köksapı, özellikle omuz ağrısı için birçok farklı formülde, iltihaplanma önleyici bir ağrı kesici olarak kullanılır. Kan hareketini canlandırdığına ve iyileştirdiğine ve adet kanamasını uyardığına inanılır. Çin tıbbında yu jin denilen zerdeçal yumru, aynı zamanda birçok önemli kullanımları vardır. Sarılık, karaciğer bölgesindeki ağrı, ajitasyon ve uykusuzluk için verilir.

Zerdeçalda bulunan cucurmin, kanseri önlemek için olası bir tedavi olarak incelenmektedir. Cucurmin, deney hayvanlarında genetik mutasyonların oranını düşürüyor gibi görünmektedir. Ayrıca lösemi hücrelerinde apoptozu veya hücrenin kendi kendini imha etmeyi indüklediği gösterilmiştir. Ek olarak, insan sindirim kanalından doku örnekleri üzerinde yapılan son çalışmalar, cucurmin’in kolon kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

İşlenmesi

Zerdeçal kökü, tozlanmadan önce fırında temizlenir, kaynatılır ve kurutulur. Bu toz haline getirilmiş kök daha sonra su veya alkol içinde çözülebilir. Genellikle kaynar alkolde eritilir ve tıbbi bir tentür oluşturmak için süzülür. Hindistan ve Pakistan’da zerdeçal, göz banyosu olarak kullanılmak üzere suda, ve yatıştırıcı bir cilt losyonu elde etmek için sütte çözülür.

Önlemler

Çin bitkisel tıbbı uygulayıcıları hamilelik sırasında zerdeçal kullanılmamasını tavsiye eder.

Yan etkiler

Diğer anti-enflamatuar ajanlar gibi zerdeçalın mide ülseri oluşumuna nedne olabildiği bulunmuştur.


Leave A Reply