Zometa İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Zometa ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Zometa yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Zometa neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Zometa

Zometa

Kullanımları

Bu ilaç, kanserle ortaya çıkabilecek yüksek kan kalsiyum seviyelerini (hiperkalsemi) tedavi etmek için kullanılır. Zoledronik asit ayrıca, multipl miyelom ve kemiklere yayılmış diğer kanser türleri (meme, akciğer gibi) ile ortaya çıkabilecek kemik problemlerini tedavi etmek için kanser kemoterapisi ile birlikte kullanılır. Zoledronik asit, bisfosfonatlar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Kemiklerinizden kanınıza salınan kalsiyum miktarını azaltarak yüksek kan kalsiyum seviyelerini düşürür. Ayrıca kemik kırıklarını önlemek için kemiklerinizin kanser tarafından parçalanmasını yavaşlatarak da çalışır.

Zometa nasıl kullanılır?

Zoledronik asit almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilaç, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi, genellikle en az 15 dakika boyunca bir damara enjeksiyon yoluyla verilir. Dozaj, tıbbi durumunuza (böbrek fonksiyonunuz dahil) ve tedaviye cevabınıza bağlıdır.

Bu ilacı evde kendinize yapıyorsanız, sağlık uzmanınızdan tüm hazırlık ve kullanım talimatlarını öğrenin. Kullanmadan önce bu ürünü partikül veya renk değişikliği açısından görsel olarak kontrol edin. İkisinden biri varsa, sıvıyı kullanmayın. Tıbbi malzemelerin nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını ve atılacağını öğrenin.

Advertisement

Zoledronik asidi, içinde kalsiyum bulunan IV sıvılarla karıştırmaktan kaçının (Ringer çözeltisi, Hartmann çözeltisi, parenteral beslenme-TPN / PPN gibi). Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Yüksek kan kalsiyum seviyelerinin tedavisi için, bu ilacı almadan önce sıvılar genellikle bir damardan verilir. Böbrek problemi olasılığını azaltmak için, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe tedavi sırasında bol miktarda sıvı tüketin. Bu ilacın tüm faydasını elde etmek için bir dozdan sonra en az 7 gün sürer. Kan kalsiyum seviyenize bağlı olarak dozun tekrarlanması gerekebilir.

Kanserin yayılmasından kaynaklanan multipl miyelom ve kemik problemlerinin tedavisi için, bu ilaç genellikle her 3 ila 4 haftada bir veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde verilir. Ayrıca her gün kalsiyum ve D vitamini takviyeleri almanız da istenebilir.

Yan etkiler

Baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk veya grip benzeri semptomlar (ateş, titreme, kas / eklem ağrıları gibi) ortaya çıkabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Artan veya şiddetli kemik / eklem / kas ağrısı, yeni veya olağandışı kalça / uyluk / kasık ağrısı, çene / kulak ağrısı, göz / görme sorunları, uyuşma / karıncalanma, kas dahil olmak üzere spazmlar, düzensiz kalp atışı gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Zoledronik asit kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer bisfosfonatlara (örneğin alendronat, risedronat); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek problemleri, çok fazla vücut suyu kaybı (dehidrasyon), aspirine duyarlı astım.

Zoledronik asit kullanan bazı kişilerde ciddi çene kemiği sorunları olabilir. Bu ilaca başlamadan önce doktorunuz ağzınızı kontrol etmelidir. Herhangi bir diş çalışması yapmadan önce diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı söyleyin. Çene kemiği problemlerini önlemeye yardımcı olmak için düzenli diş muayeneleri yapın ve dişlerinizi ve diş etlerinizi nasıl sağlıklı tutacağınızı öğrenin. Çene ağrınız varsa, derhal doktorunuza ve diş hekiminize söyleyin.

Herhangi bir ameliyattan önce (özellikle diş prosedürleri) doktorunuza ve diş hekiminize bu ilacı ve kullandığınız diğer tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bildirin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilaç, özellikle yaşlılarda ciddi böbrek problemlerine neden olabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın. Böbreklerinizin zarar görmesini önlemek için, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bol miktarda sıvı tüketin.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Zoledronik asit kullanırken hamile kalmamalısınız. Zoledronik asit doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra güvenilir doğum kontrol formları hakkında bilgi alın. Bu ilaç uzun yıllar vücudunuzda kalabilir. Hamile kalırsanız, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziren bir bebeğe zarar verebileceğinden, bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra emzirmek önerilmez. Bu ilaç uzun yıllar vücudunuzda kalabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanırken, kemik kaybını (osteoporoz) önlemek veya tedavi etmek için kullanılan diğer zoledronik asit markaları da dahil olmak üzere diğer bisfosfonatlar ile tedavi edilmemelisiniz.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunları içerir: kalsiyum içeren IV sıvıları, “su hapları” (bumetanid, furosemid gibi diüretikler).

Ayrıca doktorunuza veya eczacınıza böbrekleriniz için zararlı olabilecek ilaçları söyleyin: aminoglikozit antibiyotikler (gentamisin, tobramisin dahil), amfoterisin B, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (ibuprofen gibi NSAID’ler), takrolimus.


Leave A Reply