Zoolog Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır? Çalışma Ortamları

0

Zoolog nedir ve nasıl olunur? Zoologlar ne iş yapar, çalışma ortamları ve iş olanakları nelerdir? Nerelerde çalışabilirler?

Zoolog

Advertisement

Zoolog Ne İş Yapar? Nerelerde Çalışır?

Zoologlar ve vahşi yaşam biyologları hayvanları ve diğer vahşi yaşamı ve ekosistemleriyle nasıl etkileşime girdiklerini inceler. Hayvanların fiziksel özelliklerini, hayvan davranışlarını ve insanların vahşi yaşam ve doğal yaşam alanlarına etkilerini inceler.

Ne İş Yapar?

Zoologlar ve vahşi yaşam biyologları tipik olarak aşağıdakileri yapar:

***Kontrollü veya doğal ortamlarda hayvanlarla deneysel çalışmalar geliştirir ve yürütür

***Analiz için biyolojik verileri ve örnekleri toplar

Advertisement

***Diğer türlerle etkileşimleri, üreme, popülasyon dinamikleri, hastalıklar ve hareket kalıpları gibi hayvanların özelliklerini inceler

***İnsan faaliyetlerinin yaban hayatı ve doğal ortamları üzerindeki etkilerini analiz eder.

***Yaban hayatı popülasyonlarını ve istilacı bitki ve hayvanları tahmin eder, izler ve yönetir

***Bulgularını açıklayan araştırma makaleleri, raporlar ve bilimsel makaleler yazar

***Araştırma bulguları hakkında akademisyenlere ve genel halka sunum yapar

***Koruma planları geliştirir ve politikacılara ve genel halka vahşi yaşamı koruma ve yönetim konularında önerilerde bulunur.

Advertisement

***Zoologlar çeşitli bilimsel testler ve deneyler yaparlar. Örneğin, beslenme seviyelerini değerlendirmek için hayvanlardan kan örnekleri alırlar, hastalıkları ve parazitleri kontrol ederler ve onları izlemek için hayvanları etiketlerler.

Zoologlar ve vahşi yaşam biyologları çeşitli amaçlar için araştırma yaparlar. Örneğin, birçok zoolog ve vahşi yaşam biyoloğu, vahşi yaşam türleri hakkındaki bilgimizi ve anlayışımızı arttırmaya çalışmaktadır. Ayrıca, türleri tehditlerden koruyan ve hayvan popülasyonlarının sürdürülebilir seviyelere dönmelerine ve devam etmelerine yardımcı olan vahşi yaşam yönetimi ve koruma planlarını geliştirmek için kamu görevlileri ile yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Çoğu zoolog, diğer bilim insanlarıyla ve teknisyenleriyle aynı araştırma ekiplerinde çalışır. Örneğin, zoologlar, su kirliliğinin balık popülasyonları üzerindeki etkilerini izlemek için çevre bilimcileri ve hidrologlarla çalışabilir.

Eğitimi:

Ülkemizde zooloji alanındaki eğitim; lise mezunlarının Fen Fakülteleri ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji bölümünde 4 yıllık lisans eğitiminde Zooloji anabilim dalını seçerek, sonrasında da bu alanda yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladıklarında, zoolog olabilmektedirler. Son üniversite sınavı YÖK Atlas verilerine göre;

Biyoloji Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Nerelerde Çalışır?

Zoologlar ofislerde, laboratuvarlarda ve dış mekanlarda çalışırlar. Konumlarına ve ilgi alanlarına bağlı olarak, veri toplamak ve hayvanları doğal ortamlarında incelemekle ilgili alanlarda çok zaman harcayabilirler.

Saha çalışması, zoologların dünyanın herhangi bir yerindeki uzak yerlere seyahat etmesini gerektirebilir. Örneğin, deniz biyologları aylarını denizde bir araştırma gemisinde geçirebilirler. Diğer zoologlar, çöllerde veya uzak dağlık ve ormanlık bölgelerde önemli miktarda zaman harcayabilir. Seyahat etme ve doğayı ilk elden inceleme yeteneği genellikle bu alanda çalışmanın bir yararı olarak görülür, ancak uzak bölgelerde seyahat ederken modern olanakların sınırlılığı olabilir.

Saha çalışması fiziksel olarak zorlu olabilir ve zoologlar hem sıcak hem de soğuk iklimlerde ve her türlü hava koşulunda çalışır. Örneğin, deniz biyologlarının soğuk suda ve deniz tutmasına neden olabilecek gemilerde önemli miktarda zaman harcaması gerekebilir. Tüm ortamlarda, bir zoolog olarak çalışmak, kişilerarası temasın sınırlı olabileceği için duygusal olarak zahmetli olabilir.

Ülkemizde ise zoolog olup da iş bulmak pek de kolay değildir. Zoolog ünvanı ile şu an için ancak üniversitelerde çalışmaları mümkündür.


Leave A Reply