Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Kitap Özeti, Konusu, Eleanor Coerr

0
Advertisement

Eleanor Coerr’in Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu isimli çocuk kitabının konusu nedir? Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu özeti, hakkında bilgi.

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu ,Kanadalı-Amerikalı yazar Eleanor Coerr tarafından yazılan ve 1977’de yayınlanan bir çocuk tarihi romanıdır. Sadako Sasaki’nin hikayesine dayanmaktadır.

Kitap, ilkokullarda barış eğitimi programlarında kullanılmak üzere birçok dile çevrildi ve birçok yerde yayınlandı.

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu

Kitabın Özeti

Roman, bombalamanın gerçekleşmesinden dokuz yıl sonra, 6 Ağustos 1954 sabahı başlıyor. On bir yaşındaki Sadako sokağa koşar ve gökyüzünü inceler, havanın çok güneşli olduğunu ve bulut olmadığını fark eder. Güzel havayı iyi şansların bir işareti olarak görür. Sadako, küçük kız kardeşi ve iki erkek kardeşinin uyuduğu eve geri döner. Ağabeyi Masahiro’yu uyandırmaya karar verir. Abisi mutfakta pişen fasulye çorbasının kokusunu alınca emekleyerek yataktan kalkar. Kısa bir süre sonra, Sadako’nun kız kardeşi Mitsue ve erkek kardeşi Eiji uyanır ve onlara katılır.

Sadako mutfağa koşar ve hep birlikte karnavala gidebilmeleri için annesine acele etmesi için yalvarır. Annesi onu azarlar ve bunun bir karnaval olmadığını, Hiroşima’ya atom bombası atıldıktan sonra ölenleri anmak için bir Barış Günü olduğunu söyler. Babası, Sadako’ya kendi büyükannesini de o kederli günde kaybettiklerini hatırlatır.

Advertisement

Sasakiler evden birlikte ayrılarak Barış Günü anma etkinliğine doğru yola çıkarlar. Sadako, atom bombasının sıcaklığını hatırladığını iddia eder, ancak en iyi arkadaşı Chizuko, o zamanlar daha bebek olduğu için bunun imkansız olduğunu söyler. Akşam saatlerinde aileler kağıt fenerlere atom bombasından ölen akrabalarının isimlerini yazarlar. Fenerlerin içine mumlar koyarlar ve onları Ohta Nehri’ne bırakırlar. Sadako, günün gerçekten iyi şans getirdiğini düşünür.

Sadako’nun Hastalığı

Sadako, ortaokul yarış takımına girme umuduyla antrenmanlara başlar. Özellikle uzun koşulardan sonra sık sık baş dönmesi yaşadığını fark eder. Şubat ayında bir gün okul bahçesinde koşarken baş dönmesi nöbetlerinden birini yaşar ve dizlerinin üstüne çöker. Bir öğretmen ona yardım etmek için koşar ve hastaneye götürülür. Muayene odasının içinde Sadako’ya birçok soru sorulur. Doktor ona bir röntgen verir ve Sadako’nun lösemi olduğu ve hastanede kalması gerektiği ortaya çıkar.

Sadako, atom bombasından sonra kendi kasabasındaki insanların lösemiye yakalanmasının yaygın olduğunu bilmesine rağmen, haberler karşısında yıkılır. Bu hastalık genellikle “atom bombası hastalığı” olarak adlandırılır. Chizuko, makas ve kağıdını getirerek Sadako’yu hastanede ziyaret eder. Sadako’ya küçük kağıt parçasını turna şeklinde nasıl katlayacağını gösteriyor. Chizuko, Sadako’ya Bin turna efsanesini anlatır. Hikayeye göre eğer hasta bir kişi bin tane turna katlarsa, iyileşeceğine inanılır.

Zaman geçtikçe, lösemi Sadako’nun vücuduna daha fazla zarar verir. Tüm enerjisini tüketir, artık sadece pencerenin yanında oturabiliyordur. Haziran ayına doğru yağmur mevsimi başlar ve Sadako iştahını tamamen kaybeder. Annesi en sevdiği yiyecekleri hastaneye getirir ama Sadako’nun şiş diş etleri yemekten zevk almasını engeller.

Sadako, anne babasına ve hastanedeki hemşirelere ölümden bahseder, ancak herkes onu moralini yüksek tutması ve savaşmaya devam etmesi için teşvik etmeye çalışır. Her gün iğneler ve kan nakli yapılır, ancak zayıflamaya devam eder. O gece yatmadan önce, Sadako’nun yalnızca bir turna yapmaya yetecek gücü kalmıştır. Altı yüz kırk dördüncü turna, Sadako’nun yaptığı son turna olur. Sık sık ölümünü düşündüğü için, ailesine onun için endişelenmemelerini söyleyerek güven verir. O gece uykuya dalarken, yatağının üzerinde asılı duran turnalara bakar ve onların canlı olduklarını, özgürlüğe doğru uçtuklarını düşünür.

Sadako Sasaki 25 Ekim 1955’te ölür. Ölümünden sonra, sınıf arkadaşları 1000 turnayı tamamlamak için üç yüz elli altı kağıt turna katlamak için toplanır. Bin turna, cesaretin, gücün ve iyi şansa olan inancının onuruna Sadako ile birlikte gömülür.

Advertisement


Leave A Reply