Zovirax İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Zovirax ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Zoviraxın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Zovirax neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Zovirax

Zovirax

Kullanımları

Asiklovir, belirli virüs türlerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Ağız çevresindeki (herpes simpleksinin neden olduğu) uçukları, zona (herpes zoster’in neden olduğu) ve suçiçeği tedavisi yapar. Bu ilaç ayrıca genital herpes salgınlarını tedavi etmek için kullanılır. Sık salgınları olan kişilerde, asiklovir gelecekteki bölümlerin sayısını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılır.

Asiklovir antiviral bir ilaçtır. Bununla birlikte, bu enfeksiyonlar için bir tedavi değildir. Bu enfeksiyonlara neden olan virüsler, salgınlar arasında bile vücutta yaşamaya devam eder. Asiklovir bu salgınların şiddetini ve uzunluğunu azaltır. Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, yeni yaraların oluşmasını önler ve ağrı / kaşıntıyı azaltır. Bu ilaç ayrıca yaraların iyileşmesinden sonra ağrının ne kadar süre kaldığını azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, asiklovir virüsün vücudun diğer bölgelerine yayılma ve ciddi enfeksiyonlara neden olma riskini azaltabilir.

Zovirax nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle doktorunuz tarafından belirtildiği gibi günde 2 ila 5 kez yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz olarak ağızdan alın. Doktorunuz sizi aksini belirtmedikçe bu ilacı alırken bol miktarda sıvı tüketin.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dikkatli bir şekilde dozu ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Bu ilacı krem şeklinde kullanıyorsanız ilacı sadece cilde uygulayın. Bu ilacı gözlerinizle, burnunuzla, ağzınızla ve kulaklarınızla temasından kaçının. Bu olursa, hemen bol suyla yıkayın.

Advertisement

Bu ilaç, doktorunuzun yönlendirdiği gibi bir salgının ilk belirtisinde başladığında en iyi sonucu verir. Tedaviyi geciktirirseniz işe yaramayabilir. Dozaj tıbbi durumunuza ve tedaviye cevabınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Bu ilaç, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Belirtilen miktarın tamamı bitene kadar bu ilacı almaya devam edin. Dozunuzu değiştirmeyin, dozları atlamayın veya doktorunuzun onayı olmadan bu ilacı erken durdurmayın. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, ishal, baş ağrısı veya kusma görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: baş dönmesi, uyuşukluk, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarında değişiklik, olağandışı sırt / yan ağrı gibi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon gibi) , karışıklık, halüsinasyonlar, titreme / kararsız hareket, konuşma güçlüğü.

Bu ilaç nadiren kan hücrelerini, böbrekleri ve vücudun diğer kısımlarını etkileyen hayatı tehdit eden bir bozukluğa neden olabilir. Zayıf bir bağışıklık sistemi (HIV hastalığı, kemik iliği nakli, böbrek nakli) ile ilgili koşullarınız varsa, bu bozukluğun ortaya çıkması daha olasıdır. Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın: aşırı yorgunluk, yavaş / hızlı / düzensiz kalp atışı, kolay morarma / kanama, yeni ateş, kanlı / koyu idrar, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, ani görme değişiklikleri, bilinç kaybı, nöbetler.

Advertisement

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Asiklovir almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek sorunları, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ilgili durumlar (HIV hastalığı, kemik iliği nakli, böbrek nakli gibi).

Bu ilaç nadiren baş dönmesi yapabilir veya uykulu hale getirebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin. Doktorunuzun onayı olmadan belirli aşılar / aşılar (suçiçeği virüsüne karşı aşılar gibi) yapmayın.

Yaşlı yetişkinler ilacın yan etkilerine, özellikle böbrek problemlerine (idrar miktarında değişiklik, sırt / yan ağrı), baş dönmesi, uyuşukluk ve zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, halüsinasyonlar, bilinç kaybı gibi) daha duyarlı olabilirler.

Asiklovir, genital herpes yayılmasına karşı koruma sağlamaz. Herpes’i eşinize bulaştırma riskini azaltmak için, bir salgın sırasında veya belirtileriniz varsa cinsel temasta bulunmayın. Semptomlarınız olmasa bile genital herpes’i yayabilirsiniz. Bu nedenle, tüm cinsel aktivite sırasında daima etkili bir bariyer yöntemi (lateks veya poliüretan prezervatifler / diş barajları) kullanın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Bu ilaç anne sütüne geçer. Bununla birlikte, bu ilacın emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: böbrek sorunlarına neden olabilecek diğer ilaçlar (steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar-ibuprofen, naproksen gibi NSAID’ler dahil). Asiklovir, valasiklovire çok benzer. Asiklovir kullanırken valasiklovir içeren ilaçlar kullanmayın.

Advertisement


Leave A Reply