Zykadia İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Zykadia ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Zykadia yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Zykadia neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Zykadia

Zykadia

Kullanımları

Ceritinib, akciğer kanserini tedavi etmek için kullanılır. Belli bir tür anormal “ALK” geni olan akciğer kanserleri için kullanılır. Ceritinib, kinaz inhibitörleri olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak veya durdurarak çalışır.

Zykadia nasıl kullanılır?

Ceritinib almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi yiyecekle ağızdan alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, laboratuvar testlerine, tedaviye yanıtı ve alabileceğiniz diğer ilaçları temel alır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun.

Mide asidini azaltan ilaçlar (antasitler, omeprazol gibi proton pompası inhibitörleri, ranitidin gibi H2 blokerleri dahil) daha az ceritinib emmenizi sağlayabilir. Bu, ceritinib’in daha az çalışmasını sağlayabilir. Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Advertisement

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenle yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki riskini artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatte kullanın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riskiniz artacaktır.

Bir doz aldıktan sonra kusarsanız, o zaman başka bir doz almayın. Bir sonraki dozunuzu düzenli olarak alın.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya kapsüllerdeki tozu solumamalıdır.

Yan etkiler

İshal, bulantı, kusma, karın ağrısı, iştahsızlık, mide ekşimesi, kabızlık veya yorgunluk görülebilir. Bulantı ve kusma şiddetli olabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz bulantı, kusma veya ishali önlemek veya hafifletmek için ilaç reçete edebilir. Birkaç küçük öğün yemek, tedaviden önce yemek yememek veya aktiviteyi sınırlamak bu etkilerin bazılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Bu ilacı kullanan kişilerin ciddi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz bu ilacı reçete etmiştir, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi riskinizi azaltabilir.

Uyuşukluk / karıncalanma, karaciğer sorunlarının belirtileri (durmayan bulantı / kusma, iştahsızlık, mide / karın ağrısı, sararma gözlerde / ciltte), görme değişiklikleri (bulanık görme, azalmış görme gibi), halsizlik dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Solunum problemi, balgamlı veya balgamsız öksürük, hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma, nöbet gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç nadiren kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Zaten diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Kalıcı kusma / ishal ciddi bir vücut suyu kaybına (dehidrasyon) neden olabilir. Olağandışı azalmış idrara çıkma, olağandışı kuru ağız / susuzluk, hızlı kalp atışı veya baş dönmesi / sersemlik gibi herhangi bir dehidrasyon belirtisi fark ederseniz derhal doktorunuza başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Ceritinib genellikle ciddi olmayan döküntülere neden olabilir. Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyonun işareti olabilen nadir bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü gelişirse derhal doktorunuza bildirin.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Bu ilacı almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle diyabet veya yüksek kan şekeri, karaciğer problemleri gibi tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Ceritinib, kalp ritmini (QT uzaması) etkileyen bir duruma neden olabilir. QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Advertisement

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Ceritinib’i kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama.

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Bazı ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Ceritinib’i güvenle kullanma hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç nadiren görme değişikliklerine neden olabilir. Bu tür etkinlikleri güvenli bir şekilde yapabileceğinizden emin oluncaya kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir etkinlik yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle QT uzamasına daha duyarlı olabilir.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya kapsüllerdeki tozu solumamalıdır.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın ve bu ilacı kullanırken güvenilir doğum kontrol formları (prezervatif, doğum kontrol hapları gibi) kullanımını görüşün. Çocuk doğurma yaşındaki kadınlar, tedaviyi bıraktıktan sonra 6 ay boyunca güvenilir doğum kontrol formları kullanmaya devam etmelidir. Çocuk doğurma çağındaki kadın partnerleri olan erkekler, tedaviyi bıraktıktan sonra 3 ay boyunca prezervatif kullanmaya devam etmelidir. Siz veya eşiniz hamile kalır veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez ve tedaviyi bıraktıktan sonra 2 hafta boyunca. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kalp atışını yavaşlatabilecek diğer ilaçlar (digoksin, klonidin, atenolol / metoprolol gibi beta blokerler, diltiazem / verapamil gibi kalsiyum kanal blokerleri dahil).

Diğer ilaçlar, ceritinib’in vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da ceritinib’in çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol gibi), makrolid antibiyotikleri (eritromisin gibi), rifamisinler (rifampin, rifabutin gibi), nöbetler için ilaçlar (karbamazepin, fenitoin gibi), St.John’s wort, diğerleri bulunur.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Örnekler arasında alfentanil, asunaprevir, ergotlar (ergotamin gibi), fentanil, flibanserin, ivabradin, lurasidon, takrolimus, triazolam ve diğerleri bulunur.

Advertisement


Leave A Reply