Zyprexa Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Zyprexa ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Zyprexa yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Zyprexa neyi tedavi eder? Hakkında bilgi

Zyprexa

Zyprexa

Kullanımları

Olanzapin belirli zihinsel / ruh hali durumlarını (şizofreni, bipolar bozukluk gibi) tedavi etmek için kullanılır. Depresyonu tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir. Bu ilaç halüsinasyonları azaltmanıza ve kendiniz hakkında daha net ve olumlu düşünmenize, daha az tedirgin hissetmenize ve günlük yaşamda daha aktif bir rol almanıza yardımcı olabilir.

Olanzapin atipik antipsikotik adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Beyindeki bazı doğal maddelerin dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır.

Doktorla tedavinin riskleri ve yararları hakkında konuşun (özellikle gençler tarafından kullanıldığında).

Zyprexa nasıl kullanılır?

Olanzapin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı reçete edildiği şekilde almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, sersemlik, mide rahatsızlığı, ağız kuruluğu, kabızlık, iştah artışı veya kilo alımı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi düşme riskini artırabilir. Oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: yutma güçlüğü, titreme (titreme), yavaş kalp atışı, bayılma, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, huzursuzluk gibi), uyuşma / kolların / bacakların karıncalanması, sararma gözleri / cilt, şiddetli mide / karın ağrısı, idrara çıkma sorunu, uyku sırasında solunum kesintisi.

Bu ilaç nadiren kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir.

Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Zaten diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç ayrıca, özellikle gençlerde, önemli kilo alımına ve kan kolesterol (veya trigliserit) seviyelerinde bir artışa neden olabilir. Bu etkiler, diyabetle birlikte, kalp hastalığı geliştirme riskinizi artırabilir. Tedavinin risklerini ve faydalarını doktorunuzla tartışın.

Olanzapin nadiren geç diskinezi olarak bilinen bir duruma neden olabilir. Bazı durumlarda, bu durum kalıcı olabilir. Olağandışı / kontrolsüz hareketler (özellikle yüz, dudaklar, ağız, dil, kollar veya bacaklar) geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç vücudunuz tarafından yapılan belirli bir doğal maddeyi (prolaktin) artırabilir. Kadınlar için, prolaktindeki bu artış istenmeyen anne sütüne, kaçırılan / durdurulan dönemlere veya gebe kalma zorluğuna neden olabilir. Erkekler için cinsel yeteneğin azalmasına, sperm üretememesine veya memelerin genişlemesine neden olabilir. Bu semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz, derhal doktorunuza bildirin.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: nöbetler.

Bu ilaç nadiren nöroleptik malign sendrom (NMS) adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, kas sertliği / ağrı / hassasiyet / halsizlik, şiddetli yorgunluk, şiddetli kafa karışıklığı, terleme, hızlı / düzensiz kalp atışı, koyu idrar, böbrek problemleri belirtileri (örn. idrar miktarı).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Olanzapin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer problemleri, nöbetler, yutma güçlüğü, düşük beyaz kan hücresi sayısı, demans, idrar zorluğu (örneğin, prostat büyümesi nedeniyle), glokom (dar açı) , mide / bağırsak problemleri (tıkanma, kronik kabızlık, paralitik ileus gibi), sigara içme, kişisel veya aile diyabet öyküsü, kalp hastalığı, yüksek kolesterol / trigliserit seviyeleri, uyku sırasında solunum problemi (uyku apnesi).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç sizi daha az terleterek ısı çarpması olasılığını artırabilir.

Sıcak havalarda egzersiz veya sıcak havalarda egzersiz gibi aşırı ısınmanıza neden olabilecek şeylerden kaçının. Hava sıcak olduğunda, çok fazla sıvı için ve hafif giyin. Aşırı ısınırsanız, serinlemek ve dinlenmek için hızlı bir yer arayın. Geçmeyen bir ateşiniz, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı veya baş dönmesi varsa hemen tıbbi yardım alın.

Gençler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kilo alımına ve ayrıca artan miktarda kolesterol, trigliserit ve prolaktin’e karşı daha duyarlı olabilirler. Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluk, kabızlık, idrar yapma sorunu, karışıklık, baş dönmesi ve sersemlik hissine karşı daha duyarlı olabilir. Uyuşukluk, karışıklık, baş dönmesi ve düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren kas sertliği veya titremesi, uyuşukluk, beslenme / nefes alma zorlukları veya sürekli ağlama gibi belirtiler geliştirebilir. Özellikle ilk aylarında yenidoğanda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktora bildirin.

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bebeğinizin kas sertliği veya titremesi, olağandışı uyku hali veya beslenme güçlüğü gibi semptomlar geliştirmesi durumunda derhal doktora söyleyin. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: metoklopramid.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply