1 Nisan Şakasının Kökeni Nedir? Neden 1 Nisan’da Şakalar Yaparız?

0
Advertisement

Bir nisan şakasının kökeni hakkında bilgi. Tüm dünyada insanların birbirlerine şakalar yaptığı Nisan 1 geleneğinin kökeni ile ilgili kabul edilmiş bilgiler.

1 Nisan Şakasının Kökeni Nedir?

Her şey 16. yüzyılın ortalarında başladı. O dönem ki Fransız kralı IX. Charles senenin başlangıcını bir anda Ocak ayına aldı. Bu karar alındığında yıl 1564 idi.

Ancak o döneme kadar yaygın olarak Avrupa genelinde yılbaşı 25 Mart tarihinde kabul ediliyordu. Çünkü Mart sonu bahar ayının başlangıcı ve doğanın yenilendiği bir döneme denk geliyordu ki aslında bahar başlangıcının yılbaşı olması şimdi bile bir çok kişiye daha mantıklı gelmektedir.

Ancak o dönemlerde iletişim oldukça sınırlı ve günümüz imkanları ile kıyaslanamayacak düzeyde kötü bir durumdaydı. Bu sebeple Fransız Kralı IX. Charles’ın bu kararı çok fazla insana ulaşamadı. Duyanlar ise bu durumu protesto ederek yine eski adetlerine devam ettiler ve 1 Nisan’da yeni yıl kutlamalarını yapmayı ihmal etmediler.

Ancak kralın bu kararına kayıtsız şartsız düşünmeden uyanlar bu kişileri “Nisan Aptalları” olarak nitelendirip alay etmeye başladılar. Bu sebeple 1 Nisan gününe “Aptalların Günü” ismini uygun gördüler. O gün yani 1 Nisan gününde olmayan partilere davetler ya da garip hediyeler ile şakalar yapılıp kişiler arası bazen kavgalara varan atışmalar eğlenceler başladı.

Advertisement

Aradan uzun yıllar geçti tüm insanlık Ocak başını senenin ilk günü kabul etti ve bu durum kanıksandı ancak Fransızlar bugünü kendi kültürlerinin bir parçası kabul ederek devam ettirdiler ve bu uygulamaları daha sonra anlamsız bir şekilde tüm dünyaya yayıldı ve bugün bildiğimiz Nisan 1 şakalarının doğmasına neden oldu. İşte 1 Nisan günlerinde tüm dünyanın çılgınlar gibi birbirlerine şaka yapmasının asıl sebebi budur.

1 nisan

Kaynak : pixabay.com

1 Nisan Tarihi İle İlgili İkinci Rivayet

Bu konuda ki ikinci ve en korkunç rivayet ise 15. yüzyılın sonlarında geçer. Pek inanılırlığı olmasa da sonuçta adı üstünde bir rivayettir bu anlatacaklarımız… Haçlı ordusu Endülüslerin elinde bulunan son kaleyi kuşatır ancak bir türlü kaleyi ele geçirmeyi başaramaz. Bunun üzerine ordu komutanı kalenin önüne bir elinde Kur’an diğer elinde İncil ile gider. Kaledekiler eğer teslim olurlarsa ellerinde bulunan kutsal kitaplar üzerine yemin ederek canlarına dokunmayacağına dair söz verir.

Bu şekilde kale teslim olmayı kabul eder. Bu olay 31 Mart gecesi gerçekleşir ancak ertesi gün olan 1 Nisan’da Haçlı komutanı tüm Müslümanların katli emrini verir. Bunun üzerine Endülüsler bize söz vermiştin dediklerine Haçlı komutanı “Benim sözüm dün içindi bugün için sözüm yoktur” yanıtını verir ve bir katliam yaşanır. Bu sebeple 1 Nisan günü “Hile Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Neden 1 Nisan’da Şakalar Yaparız?

1 Nisan, dünyanın birçok yerinde “Şaka Günü” olarak kutlanan bir gündür. Bu günde insanlar birbirlerini aldatıcı, yalan veya şaka içerikli sözlerle kandırırlar.

Bu gelenek, tam olarak nereden geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, çeşitli teoriler vardır. Bazıları, bu geleneğin Romalılar tarafından baharın gelişini kutlamak için düzenlenen festival olan Hilaria’dan türetildiğini öne sürerler.

Diğer bir teori, 16. yüzyılda Fransa’da başlayan takvim reformu ile ilgilidir. Bu reform, takvimi eski Julien takviminden Gregoryen takvime geçişle ilgiliydi ve bu geçiş sırasında 1 Nisan’ın artık yılın ilk günü olmadığı halka duyuruldu. Ancak bu değişiklik halka hızla ulaşmadı ve bazıları eski takvime göre kutlamaya devam ettiler. Diğerleri ise, eski takvime göre kutlamakta ısrar edenleri alay etmek için sahte davetiyeler, yalan haberler ve diğer şakalar yapmaya başladılar.

Advertisement

Günümüzde, 1 Nisan hala bir şaka günü olarak kutlanmaktadır ve birçok insan bu günde arkadaşlarına, ailelerine veya meslektaşlarına çeşitli şakalar yapmaktadır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply