18. Yüzyıl Osmanlı İran İlişkileri

0

18. Yüzyılda Osmanlı ve İran ilişkileri nasıldı? Osmanlı İran savaşları nedenleri ve sonuçları hakkında bilgi.

18. Yüzyıl Osmanlı İran İlişkileri

Osmanlı – İran Savaşları

Pasarofça Antlaşması’ndan sonra doğu siyasetine önem veren Osmanlı Devleti, İran’daki karışıklıklardan yararlanarak İran’a savaş açtı.

Rusların da İran’daki karışıklıklardan yararlanıp Kafkasya’ya girmesi üzerine Osmanlı Devleti ile Rusya arasında gerginlik oluştu. Fransa’nın girişimleriyle Osmanlı Devleti ile Rusya arasında 1724’te İstanbul Antlaşması imzalandı.

Bu antlaşma ile İran’ın Kafkasya’daki toprakları, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında kağıt üzerinde paylaşıldı. Böylece iki ordunun birbiriyle karşılaşması engellenmek istendi.

istanbul Antlaşması, Osmanlı Devleti ile Rusya arasında imzalanan ilk dostluk antlaşmasıdır.

Rusya bu savaşlarda İran’la yapılan savaşları kaybetti ve İran’dan toprak kazanamadı. Osmanlı Devleti ise başarılı olarak 1732’de Ahmet Paşa Antlaşması’nın imzalanmasını sağladı.

Bir süre sonra İran’ın Ahmet Paşa Antlaşması’nı tanımayarak Osmanlı Devleti’ne tekrar savaş açması üzerine yapılan mücadeleler sonucunda 1746’da Kerden Antlaşması imzalanmıştır. Bu antlaşma, 1736’da imzalanmış olan Kasrı Şirin Antlaşması’nın maddelerini içermiştir. Bu nedenle II. Kasrı Şirin Antlaşması olarak da bilinir.


Leave A Reply