“Adam Yenilmekle Marifetli Olur Yanılmakla Alim” Atasözünün Anlamı

0
Advertisement

Adam Yenilmekle Marifetli Olur Yanılmakla Alim atasözü ne anlatır? Adam Yenilmekle Marifetli Olur Yanılmakla Alim anlamı, hakkında bilgi, kompozisyon.

Adam Yenilmekle Marifetli Olur Yanılmakla Alim

Adam Yenilmekle Marifetli Olur Yanılmakla Alim;

Temel Düşünce :

Azimli bir insanın yanılgıları ve uğradığı başarısızlıklar ona başarılı olma yolunda bir ders ve basamak olur.

Açıklaması

Her insan, hayatta başarısızlıklara uğrayabilir ve yanılgılara düşebilir. Bu, olağan bir durumdur, önemli olan; bunları soğukkanlılıkla karşılayıp üzerinde düşünmek, ilerideki yeni adımlar için bunlardan hız alabilmektir.

Söz gelişi, yarışmaya katılan bir kişi rakipleri tarafından yenilince boşuna üzülmek yerine neden yenildiği üzerinde düşünürse zayıf ve eksik yönünü bulabilir. Bunu gidermeye çalışır. Öyle ki, yeni bir yarışmada ya kazanabilir ya da kazanmaya daha çok yaklaşabilir, öte yandan, bilginin de sınırı olmadığı unutulmamalıdır, insan, ne kadar: «Ben kültürlüyüm, her şeyi bilirim» iddiasıyla güven için de olsa da bilemeyeceği çok şeyin bulunduğunu veya bazı şeyleri tam bilemeyeceğini hesaba katmalıdır. Bilgi edinme yolunda gayret gösteren kişi yine herhangi bir yerde, herhangi bir toplulukta yanıldığı zaman moralini bozmamalıdır.

Advertisement

Yanılmak eğer kişiye yanılgılarını saptayıp bunları giderme yolunda bir hız veriyorsa faydalıdır diyebiliriz. Çünkü, kişiyi daha bilgili olmaya zorlar.


Leave A Reply