Aguascalientes Nerededir? Aguascalientes Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Meksika’da eyalet ve eyalet merkezi konumunda olan Aguascalientes hakkında bilgiler, tarihi , bayrağı ve resimleri.

Aguascalientes

Aguascalientes kentindeki ölüm günü kutlamalarından…

Aguascalientes Nerededir? Aguascalientes Hakkında Bilgi

Aguascalientes, Meksika’nın orta kesiminde kent, aynı adı taşıyan eyaletin merkezidir. Deniz düzeyinden 1.891 metre yükselti de, Mexico City’nin 586 km kuzeybatısındadır. Maden ergitme, dokuma, besin, çömlekçilik, başlıca endüstri etkinlikleridir. Ilıman iklimi ve kaplıcalarıyla gözde bir sağlık merkezidir. Mexico City ve El Paso’ya (Teksas), kara ve demir yoluyla bağlanır.

Aguascalientes Tarihi : İspanyol fatihleri Hernándo Cortes ve Pedro de Alvarado’nun, Meksika’da ilk ele geçirdikleri (1522) yer olan kentin, yerli halkı Chichimec Kızılderilileriydi. Uzun yıllar askeri üs ve ileri karakol işlevi gördükten sonra, 19. yüzyıl başlarında yöresinde gümüş madenlerinin bulunmasıyla önem kazandı. 1835’te eyalet başkenti seçildi. Meksika Devrimi’nin önderlerinden Panço Villa, Emiliano Zapata, Venustiano Carranza’nın uzlaşma amacıyla bir araya geldikleri Aguascalientens Kongresi’ne (1914) sahne oldu.

Şehirde yer alan tarihsel eserler ise bugüne kadar hangi uygarlık tarafından yapıldığı anlaşılamayan, tarih öncesi labirent tüneller, San Antonio ve San Marcos kiliseleri ilginç tarihsel eserlerdir.

Aguascalientes Fotoğrafları
Aguascalientes
Aguascalientes
Aguascalientes

Advertisement

Leave A Reply