Ahmet Zogu Kimdir? Arnavutluk’un Son Kralının Hayatı ve Dönemi

0
Advertisement

Ahmet Zogu kimdir? Arnavutluk’un son kralı olan Ahmet Zogu hayatı, biyografisi, hükümdarlık dönemi hakkında bilgi.

Ahmet Zogu; (1894- 1958)… Arnavutluk’un son kralıdır. Arnavutlukta Mat kasabasında doğdu. Manastır’da okuduktan sonra, İstanbul’a geldi. Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. I. Dünya Savaşı’nda Avusturya ordusunda savaşa katılan Zogu, savaştan sonra Yugoslavya’ya yakınlık göstererek batı politikası taraftarı oldu. 1920’de İç İşleri Bakanı, 1921’de Başbakan oldu.

Ahmet Zogu

Ahmet Zogu

1924’te çıkan ihtilâl üzerine Yugoslavya’ya sığınmak zorunda kalan Ahmet Zogu, aynı yıl içinde Arnavutluk’a dönerek kendisini cumhurbaşkanı ilân ettirmeye muvaffak oldu.

Ahmet Zogu üç yıl kadar cumhurbaşkanlığı yaparak, İtalya’ya büyük yakınlık gösterdi. Cumhurbaşkanlığı’nın daha ilk ayları içinde dikta rejimine giden Zogu, kendisine karşı gelenleri sindirdikten sonra, 1928 yılında, Arnavutluk meclisi tarafından I. Zogu adiyle kıral ilân edildi.

Ahmet Zogu’nun 11 yıl süren krallığı sırasında İtalya yavaş yavaş Arnavutluğu idaresi altına aldı. Zogu’nun keyfi idaresi de ülkeyi İtalyanlar’ın kucağına atmakta gecikmedi. Nihayet 1939’da İtalya, Arnavutluğu tamamen işgal edince Zogu, Yunanistan ve Türkiye yoluyla Avrupa’ya kaçtı. Uzun bir süre Amerika’ da ve Mısır’da oturdu. Maceracı, teşkilâtçı, fakat liderlik vasfından uzak bir adam olarak tanınır.

Advertisement

Leave A Reply