Akdeniz’e Dökülen Irmaklar ve Nehirler Nelerdir?

1
Advertisement

Akdeniz’e dökülen akarsularımız nelerdir? Akdeniz’e dökülen nehirlerin / ırmakların isimleri ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Akdeniz Bölgesi HaritasıAKDENİZ’E DÖKÜLEN AKARSULAR

Akdeniz’de de dağlar kıyıdan itibaren yükseldiği için akarsular genellikle fazla uzun değildir. Bölgedeki uzun akarsular, kaynaklarını iç bölgelerden alarak Torosları dikine yarar ve Akdeniz’e ulaşırlar. Batıdaki akarsuların uzunlukları azdır. Fethiye Körfezi’nin iki tarafında denize dökülen Dalaman ve Eşen çayları böyledir. Antalya Körfezi’ne dökülen Aksu ve Köprü suyu kaynaklarını Göller yöresinden aldıkları için boyları daha uzundur.

Bölgenin en önemli akarsuları doğudakilerdir.

Manavgat Çayı; Batı Toroslardan doğan kolların birleşmesiyle oluşurur.

Göksu iki kolundan birini Taşeli platosundan alarak Silifke yakınındaki deltasında denize dökülür. Silifke Ovası olarak da bilinen deltasında iki lagün bulunmaktadır.

Advertisement

Seyhan, Çakıt çayı adı ile Uzunyayla’dan doğar. En uzun ve en önemli kaynak kolu za-mantı çayıdır. Bu çay, Tahtalı dağlarından doğan Göksu ile birleşerek Çukurova’ya iner.

Ceyhan’ın kaynağını Elbistan havzasındaki suları toplayan Göksün ve Söğütlü çayları oluşturur. Ceyhan Ovası’na girmeden önce dağ sıralarını derin vadilerden geçer. Aksu ırmağını aldıktan bir süre sonra Çukurova’ya inerek İskenderun Körfezi’nde denize dökülür.

Asi, kaynağını Lübnan dağlarından alır. Yukarı çığırının büyük bir kısmı Suriye sınırları içinde kalan bu ırmak. Samandağ ilçesinin güneyinde bir delta oluşturarak denize dökülür. Asi nehrinin havzasının üçte biri Türkiye sınırları içindedir.


1 Yorum

Leave A Reply