Akşamsefası (Gecesefası) Nasıl Yetiştirilir? Akşamsefası Resimleri

0
Advertisement

Akşamsefası (Gecesefası) Nasıl Bir Çiçektir? Akşamsefasının yetiştirilmesi, dikilmesi, çoğaltılması ve bakımı, Akşamsefası çiçeği resimleri

Akşamsefası (Gecesefası); Çiçekleri akşamları açılıp sabahleyin kapanan bir süs bitkisidir. Benzeri olan kahkaha çiçeği ise gündüzleri açıp geceleyin kapanır; bunun için ona da gündüzsefası denir.

Akşamsefası sık dallı bir bitkidir, 60-70 santim kadar yükselir. Çiçekleri beyazdan kırmızıya, sarıdan mora kadar çeşitli renkte olur. Yaz ortasından sonbahara kadar çiçek açar, soğuğa dayanıklı bir bitkidir, kışın da açıkta kalabilir.

Akşamsefası bol tohum verir. Nohuda yakın irilikte olan bu siyah tohumlar dalların dibine dökülür, buradan toplayıp kurutmalı, ilkbahara sakla-malıdır. Tohumlar baharda, güneşli topraklara ekilir, filizler fidelikte şaşırtma yapıldıktan sonra mayısta yerlerine aktarılır. Fidanlar arasında 40-50 cm. aralık bulunmalıdır.

Akşamsefası yumuşak, derin toprağı sever, yazın bol su ister. Bol su gören Akşamsefaları çok gelişir, dal-budak salar. Bu şekilde günden güne büyüyen bitki akşamları çiçek açınca, geç vakit bahçeyi türlü renkleriyle süsler.

Advertisement

Akşamsefası

Akşamsefası

Akşamsefası

Akşamsefası

Advertisement

Akşamsefası

Akşamsefası

Akşamsefası

Akşamsefası

Advertisement

Leave A Reply