Alabama Eyaleti Hakkında Bilgi, Eyaletin Tarihi ve Coğrafi Özellikleri

0
Advertisement

Amerika Birleşik Devletlerinde yer alan Alabama Eyaleti hakkında bilgi, tarihi, bayrağı ve arması. Amerika’nın 22. eyaleti hakkında bilgi.

Alabama; Yüzölçümü: 133.667 km2. Başlıca kentleri: Montgomery, Birmingham, Mobile, Huntsuille. Amerika Birleşik Devletleri’nin 22. eyaletidir. Ülkenin güneydoğusunda, kuzeyden Tennessee, doğudan Georgia, güneyden Florida, batıdan Mississippi eyaletleriyle çevrilidir.

Alabama Eyaletinin Haritası ve Bayrağı, Arması

Alabama Eyaletinin Haritası ve Bayrağı, Arması

Appalaş Dağları’nın etekleri ve daha aşağıdaki kıyı düzlüğü olmak üzere iki bölgeden oluşan topraklar, kuzeydoğudaki dağlık alan dışında ortalama 150 m yüksekliğinde bir düzlüktür. Tennessee, Alabama, Tombigbee ve bu iki ırmağı birleşerek oluşturduğu Mobile, eyalet topraklarını sulayan başlıca ırmaklardır. Alabama Irmağı’nın kollarından Tallapoosa, doğuda genişleyerek Martin Gölü’nü oluşturur, iklim, genelde ılımandır. Kuzey (yıllık ortalama sıcaklık 17.2°C, yağış tutarı 1.346. mm) ve Güney (yıllık ortalama sıcaklık 19.4°C, yağış tutarı 1.577 mm) arasında yağış ve ısı açısından büyük bir fark yoktur. Alabama’daki en önemli tarımsal etkinlik sığır ve kümes hayvanı yetiştiriciliğidir.

Alabama Irmağı

Alabama Irmağı

Tennessee Irmağı vadisinde yetiştirilen pamuk en önemli üründür. Öteki başlıca ürünler yerfıstığı ve soyadır. Toprakların yaklaşık yarısı tarıma ayrılmış olmakla birlikte eyalet gelirindeki en büyük pay yapım endüstrisi tarafından sağlanır. Kömür, petrol, alçıtaşı ve demir önemli yeraltı kaynaklarıdır. Kimya, kâğıt, pamuklu dokuma, kereste ve balıkçılık temel endüstri etkinlikleridir. Nüfusun % 74’ünü Beyazlar, % 25’ini Zenciler (Zenci nüfusu en yoğun eyaletlerden biridir), % l’ini Kızılderili ve Asya kökenliler oluşturur. Halkın büyük çoğunluğu Güney Babtist Kilisesi’ ne, geri kalanı Birleşik Metodist, Katolik ve Afrika Metodist kiliselerine üyedir. Eğitim ve sağlık hizmetleri ileri düzeydedir. Karayollarının toplam uzunluğu 141.860 km, demiryollarının 9.453 km, karaiçi suyolu ağının 1.931 km’dir. 103 kamusal ve özel havaalanı, 1 derin deniz limanı (Mobil, Meksika Körfezi kıyısında) vardır.

Tarih.

1528’de İspanyollar Alabama’ ya geldiklerinde bölgede Creek, Cherokee, Choctow ve Chicksaw gibi Kızılderili boyları yaşıyordu. 1702’de Fransızlar Mobile Bölgesi’nde ilk yerleşim merkezini kurdular. Büyük Britanya’nın Fransa ve İspanya’ya karşı kazandığı zaferden sonra bölge, 1763′ te İngilizlerin eline geçti. Amerikan Devrimi’nin sonuçlanmasından sonra, Büyük Britanya, Missisippi’nin doğusundaki toprakların Florida dışındaki bölümünü ABD’ye bıraktı (1783). 27 Mart 1814’te Başkan Andrew Jackson, Creek Kızılderililerinin oluşturduğu Konfederasyonu çıkan çatışmada yenerek onları Oklahoma’da oturmaya zorunlu tuttu. Bölgeye yeni yerleşenler, aşağı bölgelerdeki verimli topraklarla yetinmek zorunda kaldılar.

1817′ de bölge yönetimi kuruldu. 1919’da eyalet konumu kazandı. Ancak 11 Ocak 1861’de birlikten ayrıldı, Gü-ney’e (Konfederasyon) katıldı. Konfederasyon Hükümeti, 4 Şubat 1861’de Montgomery’de kuruldu. Kuzey (Birlik) güçleri, 1862’den sonra Tennessee Vadisi’ni aldılar. 1867’de, askeri yönetim altına girdi. Bu durum yıl boyunca sürdü. Ancak, Birlik güçleri 1876’ya kadar Alabama’dan ayrılmadı. Kalkınma döneminde, kömür ve demir madenciliğinde büyük bir gelişme gözlendi. Pamuk ve dokuma endüstrileri ise 1880’lerde ilerledi. Endüstrileşme, İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük bir aşama gösterdi.

Advertisement

1901’den bu yana yürürlükte olan Alabama Anayasası’na göre, eyalet parlamentosu, 4 yıl için genel oyla seçilen 35 üyeli Senato ve 105 üyeli Temsilciler Meclisi’nden oluşur. Eyalet, Kongre’ye 2 senatör ve 7 Temsilciler Meclisi üyesi gönderir. Yasama erki, 35 üyeli senato ve 106 üyeli temsilciler meclisinden oluşur. Ulusal Kongre’de de 2 senatör 9 temsilci bulundurur.


Leave A Reply