Alaca Nerededir?

0

Alaca nerededir? Alaca hangi ilimize bağlıdır? Alaca ilçesi özellikleri, geçim kaynakları, konumu, Alaca ilçesi hakkında bilgi.

alacaAlaca; Çorum İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 99 köyü vardır. İlin güneyinde; batıdan Sungurlu, kuzeyden Merkez ve Ortaköy, güneyden Yozgat’ın Sorgun ve Merkez, doğrudan Yozgat’ın Çekerek ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

Bozok Yaylası’nın uzantısı üzerinde yer alan ilçe topraklarında ortalama yükselti 1.400-1.500 m’dir. Aynı adı taşıyan ova alüvyonlu topraklarla kaplı olup tarıma son derece elverişlidir. İlçenin başlıca ırmağı Alaçay’dır (Alaca Suyu). İklim karasaldır. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklık 10.5°C, yağış tutarı 355 mm’dir. Bozkır bitkileri, meşe toplulukları, ırmak boylarında kavak, söğüt ağaçları doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, mercimek, nohut, şekerpancarı, ayçiçeği, üzüm, elma, armut, ceviz), küçükbaş hayvancılık (koyun, tiftikkeçisi), tarımsal ürünler ticaretine dayanır. Alaçay kıyısında, deniz düzeyinden 530 m yükseltide, Çorum-Yozgat Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 57 km uzaklıktadır. 1919’da ilçe yapıldı.

Tarihsel Eserler. Alaca’da, arkeoloji ve etnografi açısından büyük değer taşıyan Alacahöyük ve Eskiyapar ören yerleri, Hüseyin Gazi Medresesi (Selçuklu dönemi, 13. yüzyıl), Behram Şah Külliyesi gibi tarihsel eserler ve sit alanları vardır.


Leave A Reply