William Eugene Smith Kimdir? Ünlü Fotoğrafçının Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

William Eugene Smith kimdir ve ne yapmıştır? Basın ve röportaj fotoğrafçısı William Eugene Smith’in hayatı, çalışmaları ve fotoğrafları hakkında bilgi.

William Eugene Smith

William Eugene Smith

William Eugene Smith, 1918 yılının Aralık ayında ABD, Kansas, Wichite’da doğdu. İlkokul eğitimini bir Katolik okulunda aldı. Wichite Kuzey Lisesi’nden mezun oldu. İlk fotoğraf çalışmalarına 14 yaşında başlamıştı. Birkaç yıl sonra yerel bir gazete için fotoğraflar çekmeye başladı. Bu sayede Notre Dame Üniversitesi’nde fotoğraf eğitimi almak için burs buldu. Fakat eğitimini yarıda bırakarak New York’a taşındı.

Newsweek dergisinin fotoğraf ekibine katılan Smith bir yandan da LIFE, Collier’s, Harper’s Bazaar ve New York Times gibi dergi ve gazeteler için fotoğraflar çekti. 1939’dan itibaren ise sadece LIFE için çalışmaya başladı. Bu dergiyle kariyerinin sonuna kadar çalkantılı da olsa bir ilişki sürdürdü. II. Dünya Savaşı sırasında dergi için savaş muhabirliği yaptığı sırada Okinawa Adası’nda ciddi bir şekilde yaralandı. İyileşmesi neredeyse iki yılını alacaktı. İyileşmesinin ardından önemli albümler yayımladı. Bu albümler arasında,1948 tarihli “Trial by Jury” (Jürili Mahkeme), 1949 tarihli “Hard Times on Broadway” (Broadway’de Zor Günler) ve 1951 tarihli “Spanish Village” (İspanyol Köyü) foto-röportajları vardı.

William Eugene Smith
Smith, 1955’te ise Magnum Photos’a katıldı.

Aynı yıllarda kendisine büyük ün getirecek bir seriye başladı: Pittsburgh’da önemli fotoğraflar çekti. Bu çalışma fotoğrafçılık kariyerindeki dönüm noktasıydı. Demir-çelik sanayisi ve hızla yükselen nüfusu ile dikkat çeken Pittsburg’daki projesi için 1955’te altı ay, 1957 yıllında da birkaç ay çalışarak 11 bin negatif üretti. Bu serisi sayesinde John Simon Guggenheim Vakfı tarafından verilen bursu kazandı.

1958 yılında Toplum Araştırmaları Okulu’nda fotoğrafçılık konusunda dersler verdi. Daha sonra, 1961 ‘de, Hitachi şirketi için Japonya’ya gitti.

Advertisement

Şirketin faaliyetlerini belgelediği fotoğrafları 1963’te bir kitaba dönüştürdü. “Japan, a Chapter of Image: A Photographic Essay” kitabı büyük bir başarı yakaladı. Japonya macerasından sonra tekrar New York’a dönerek farklı okullarda görev aldı. 1970’lerin başında ise tekrar Japonya’ya gitti ve burada çalıştı. “Minamata” adlı fotoğraf albümüyle büyük ses getirdi. Bu albümde Japonya’nın bir balıkçı köyünde civa zehirlenmesinin kurbanlarını fotoğrafladı.

“Minamata” adlı çalışması New York’ta Uluslararası Fotoğraf Galerisi’nde sergilendi. Bu albümle daha önce de kazandığı National Endowment Arts ödülüne tekrar sahip oldu.

Bu çalışmalarını sürdürdüğü sırada, çalışmalarından rahatsız olan çevreler tarafından darp edilmişti. ABD’ye döndükten sonra Arizona, Tucson’a taşındı. Eugene Smith, 1978’de kalp rahatsızlığından dolayı hayatını kaybetti.

William Eugene Smith modern basın ve röportaj fotoğrafının en mühim insanlarından biri olarak anılır. Özenli çalışmaları ve fotoğraf alanındaki tekniği onu diğer basın fotoğrafçılarından farklı kılmıştır.


Leave A Reply