Albert Schweitzer Kimdir?

0

Albert Schweitzer hayatı, biyografisi, çalışmaları, eserleri. Albert Schweitzer kimdir, sözleri hakkında bilgi.

Albert SchweitzerAlbert Schweitzer, Alsace kökenli Alman hekimi (Yukarı Rhin / Kaysersberg 1875-Afrika / Gabon / Lambarere 1965). Doymak bilmez öğrenme tutkusu, meraklarını karşılama direnci ve ailesinden aldığı etkileri yaşatma iradesiyle Strasbourg, Paris, Berlin üniversitelerinde ilahiyat, felsefe konularını izledi, doktora yaptı, tıp öğrenimini de tamamlayarak hekim çıktı; yanı sıra büyük sevgi olan müziği hiç bırakmadan usta bir orgcu oldu; yaşamöyküsünü ve özelliklerin yazdığı J. S. Bach ve müziği üzerinde yetkili bir uzmanlığa erişti (J. S. Bach, Müzikçi ve Ozan, 1905). Birçok ansiklopedi onun kişiliğinin zengin dokumasını, edindiği bilgi ve ustalıkları bir sayarak belirtirler. İlahiyatçı, felsefeci, kültür adamı, müzikçi ve müzikolog, hekim ve yazar, org virtüözü, papaz ve misyoner… gibi nitelemeler kullanırlar. Oysa yaşam özüne genelde bakınca bunların hepsinin, adandığı insanlık ülküsünün ardında ayrı ayrı özellikler olarak kaldığı görülür.

Advertisement

1952’de Nobel Barış Ödülü’nü kazanmasını gerektiren çaba toplamı yalnızca iki sözcüğün özünde toplanabilir; ükücü bir insansever. İşte bu yüzden Afrika’ya gitmeyi yeğledi, düşüncelerini eyleme dönüştürmeyi, yerlileri kırıp geçiren hastalıkları bulmayı, onlara yardım elini uzatmayı, onlarla kardeş gibi yaşamayı aynı amacın evreleri sayarak adanacağı ülküyü saptadı. 1912’de eşiyle birlikte (Helene Bresslau) yaptığı Fransız sömürgeleri gezisinden sonra Kongo’da çalışmayı uygun buldu, eşinin kızkardeşi Rhena’nın da katılmasıyla 1913’de başlayan bu yeni yurt ediniş ömür boyu sürdü. Lambarene Hastane-si’ni kurup örgütleyerek 20. yüzyılın en inanmış insanseverliğinin unutulmaz örneğini gerçekleştirmiş oldu.

Başlıca eserleri: Zwischen Wasser und Urwald (Suyla Balta Girmemiş Orman Arasında) 1921, Kulturphilosophie, Verfall und Wiederaufbau der Kultur (Kültür Felsefesi, Kültürün Çöküşüyle Yeniden Yapımı) 1923, Mystik und Ethik (Gizem ve Ahlâk) 1935 vb.


Leave A Reply