Albino Hayvanların Zıttını Hiç Merak Ettiniz Mi? Hayvanlarda Melanizm

0
Advertisement

İşte bunlar da tabiri caizse zenci hayvanlar. Hayvanlarda albinonun tam tersi olan melanizm nedir, insanlarda da görülür mü?

Albino hayvanlar, derilerinde melanin eksikliği nedeniyle bembeyaz görünürler. Bu nedenle tam tersi durum, ciltte çok fazla melaninden kaynaklanır ve melanizm olarak bilinir.

hayvanlarda melanizm

Melanizm nedir?

Melanin saçı, cildi ve gözleri etkileyebilen koyu renkli pigmenttir. Bu pigmente sahip olan sadece hayvanlar değil, insanlarda da var. Bir kişinin veya hayvanın derisi ne kadar koyu ise, melaninleri o kadar fazladır. Açık tenli olsanız bile yazın bronzlaştığınızda daha fazla melanin alırsınız.

Hayvanlarda melanizm

Bilim adamları, birçok hayvanın doğal ortamlarında kolayca kamufle edilebilmeleri için çok koyu renge dönüştüğüne inanıyor. Örneğin kara panter, gecenin bir yarısı avlanır ve rengi de buna mükemmel uyar.

Bunun aksine, bir kaplan karanlıktan sonra avlanmak için neredeyse kamufle edilemezdi. Hayvanlarda melanizm iyi bir şey olabilir. Bu ten renginin gece avlanma yönünün yanı sıra uzmanlar, kara kedilerin beyaz kedilere göre daha akıllı olduklarını kanıtladılar. Sadece daha iyi bir dengeye sahip olmakla kalmazlar, aynı zamanda hızlı tepki verebilir ve üstün bir sinir sistemine sahip olabilirler.

Advertisement

Kedi dünyasının diğer bölgelerinde teorik olarak melanistik aslanların var olması mümkündür, ancak yeryüzünde simsiyah renkte hiçbir aslan bulunamamıştır.

Yukarıdaki resimdeki aslan aslında sahte, gerçek ortaya çıkana kadar bulunan ilk melanistik aslan olduğu iddiaları, internette viral oldu.

hayvanlarda melanizm

Endüstriyel melanizm

Doğal melanin, sincaplardan panterlere kadar birçok hayvanda görülebilir. Ancak endüstriyel melanizm insan tarafından yaratılır ve bazı hayvanların renk değiştirmesine ve daha koyu olmasına neden olan bir durumdur. Örneğin, biberli güve ağırlıklı olarak beyazdı ve Avrupa’daki siyah-beyaz ormanlarda kolayca kamufle ediliyordu. 18. yüzyılın sonlarında havadaki kurum ve kirlilik arttı ve şimdi biberli güvede birkaç beyaz leke ve doğumda bol miktarda siyah var.

Atmosferik koşullar ağaçların kabuklarını daha koyu bir renge dönüştürdü, bu da biberli güvenin de hayatta kalabilmek için değişmesi gerektiği anlamına geliyordu.

İnsanlarda melanizm

İnsanlar için melanin oldukça faydalı olabilir. Beynin ve sinir sisteminin düzgün çalışması için tüm vücudumuzun melanine ihtiyacı vardır, bu yüzden bir sonraki kişiden daha fazlasına sahip olmak kesinlikle kötü bir şey değildir. Bununla birlikte, tüm insanların ciltlerinde koyu pigment yoktur, bu da bazı insanlar için ciddi bir cilt rahatsızlığı olmasına neden olur.

Advertisement

İnsanlarda melanizm çok belirgindir ve normalde cildin çeşitli bölgelerinde koyu lekelerin görünümünü alır.

Güneş yanığı, melanizmin yaygın nedenlerinden biridir, çünkü güneşte çok fazla zaman geçirmek vücudunuzun bu pigmentten çok fazla üretmesine neden olabilir. Bununla birlikte, diğer insanlar, özellikle sıcak ülkelerde olanlar, tıpkı diğer insanların albinizmle doğması gibi, melanizmle doğarlar.

Bu, doğdukları andan itibaren çok koyu tenli (neredeyse tamamen siyah) oldukları anlamına gelir. Vücudunuz doğal olarak daha fazla melanin üretmiyorsa, örneğin cildinizde koyu lekeler olan bir Avrupalıysanız sorunlar ortaya çıkabilir.

Yüksek melanin seviyelerine sahip olanların cilt hasarından ve diğer ciltle ilgili sorunlardan muzdarip olma olasılığı çok daha düşüktür.

Artık albinizmin bir zıttı olduğunu ve melanizmin ciltteki aşırı melanin pigmentlerinden kaynaklandığını biliyoruz. Artık gidip o kara aslanı bulma zamanı.


Leave A Reply