Manuel Azaña Díaz Kimdir?

0
Advertisement

Manuel Azaña Díaz kimdir? İspanyol siyaset adamı ve devlet yöneticisi olan Manuel Azaña Díaz hayatı ve yaptıkları hakkında bilgiler.

Manuel Azaña Díaz

Manuel Azaña Díaz (d. 10 Ocak 1880, Alcalâ de Henares, İspanya – ö. 4 Kasım 1940, Montauban, Fransa), İspanyol siyaset ve devlet adamı. İkinci Cumhuriyet döneminde devlet başkanlığı yapmıştır.

Paris’te hukuk okuduktan sonra memurluk, gazetecilik ve yazarlık yaptı. Madrid’de çıkan edebiyat dergisi Ateneo’ya yazdığı yazılarla tanındı. George Barrow’un The Bible in Spain (İspanya’daki Kitabı Mukaddes) yapıtını çevirdi ve 1926’da, romancı Juan Valera üzerine yazdığı yaşam öyküsü kitabıyla Ulusal Edebiyat Ödülü’nü kazandı. El Jardin de los frailes (1927; Keşişlerin Bahçesi) adlı romanında antiklerikal düşünceler işledi.

1930’da, General Miguel Primo de Rivera’nın diktatörlüğüne karşı cumhuriyetçi bir parti kurdu. Ağustos 1930’da Kral XIII. Alfonso’nun tahttan indirilmesi çağrısında bulunan cumhuriyetçiler, sosyalistler ve Katalan solunun ittifak belgesi olan San Sebastian Paktı’nı imzalayanlar arasında yer aldı. Nisan 1931’de yapılan belediye seçimlerinden sonra Alfonso’nun tahtı bırakması üzerine bu ittifakın oluşturduğu geçici savaş bakanı olan Azana, orduyu küçülttü ve yeni anayasada antiklerikal maddelerin yer almasını sağladı. Ekim 1931’de buna tepki göstererek istifa eden Başbakan Nieto Al-calâ Zamora’mn yerine geçti.

Eylül 1933’e değin görevde kalan Azana, 1931’de, çok sert bir yasa olan Cumhuriyeti Koruma Yasası’nı çıkartarak karışıklıkları şiddetle bastırdı. Bir bölümü uzun zamandır beklemekte olan reformlan hızla uygulamaya koyuldu. Partisi Cumhuriyetçi Eylem azınlıkta olduğundan, sosyalistlerin ve Katalan solunun desteğine dayandı. Cortes’te (parlamento) düşürülmesini izleyen seçimlerde uğradığı yenilgi, radikalizmin genellikle benimsenmediğini ortaya koydu. 1934’te sosyalistler Asturias’ta, Katalan solcuları ise Barselona’da ayaklandı.

Advertisement

Azana olayları kışkırtmakla suçlanıp tutuklandıysa da, yargılama sonunda beraat etti. 1935’te, Leon Blum’un Fransa’da kurduğu koalisyona özenerek, komünistleri de içine alan Halk Cephesi’ni kurdu. Bu ittifakın Şubat 1936 seçimlerinden başarıyla çıkması üzerine yeniden hükümetin başına geçti. Ardından Mayıs 1936’da Cortes’in görevden aldığı Alcalâ Zamora’nın yerine devlet başkanlığına seçildi. Bu makamda yalnızca sembolik yetkilere sahip olduğundan, kamu düzeninin bozulmasını ve İç Savaş’ın patlak vermesini (Temmuz 1936) önlemede aciz kaldı. General Francisco Franco’nun iç savaşı kazanması üzerine, sürgün olarak Fransa’ya gitti ve orada öldü.


Leave A Reply