Zahir Kitap Özeti (Paulo Coelho), Kitabın Konusu, Karakterleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Paulo Coelho’nun ünlü romanı Zahir’in konusu nedir? Bir ruhsal gelişim romanı olan Zahir’in özeti, kitap hakkında bilgi.

Zahir

Zahir, ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho tarafından yazılmış bir romandır. Kitap ilk olarak 2005’te İran’da Farsça olarak yayınlandı, ancak kitap açıklanamayan şekilde birkaç ay sonra yasaklandı. Zahir, ilk basımından bu yana kırktan fazla farklı dile çevrilmiştir. Coelho’ya göre, “Zahir, Arapça’da görünen, mevcut, fark etmeden geçilemeyen anlamına gelir. Onlarla temasa geçtiğimizde, başka hiçbir şey düşünemeyecek duruma gelene kadar yavaş yavaş her düşüncemizi işgal eden biri ya da bir şeydir. Bu, ya kutsallık ya da delilik durumu olarak kabul edilebilir.” Kitap, sevgi ve kaybın bir hac yolculuğudur – kendini keşfetme ve ruhsal gelişim sağlayan bir yolculuk.

zahir

Özet

Coelho’ya çok benzeyen dünyaca ünlü bir yazar olan isimsiz bir kahraman, hiçbir açıklama yapmadan Paris’teki evlerinden kaybolan karısı Esther’i bulmaya çalışıyordur. Dünya çapında çok satan bir yazardır, zengin ve ünlüdür. Ya karısı kaçırılmış ya da onu terk etmiştir. Anlatıcı, karısının ortadan kaybolduğunu bildirdiğinde, polis onu kötü niyetli oyun şüphesiyle gözaltına alır. Anlatıcının metresi gelir ve ona bir mazeret sunarak serbest bırakılmasını sağlar.

Serbest bırakıldıktan sonra, anlatıcı karısını bulmaya ve gerçeği ortaya çıkarmaya karar verir. Suçluluk duygusuyla karısıyla tanışmadan önceki hayatını ve karısının inancının, desteğinin başarılı bir yazar olmasındaki önemli rolünü düşünür. Cevapları ararken, anlatıcı, pasaportu da dahil olmak üzere Esther’in birçok şeyinin eksik olduğunu fark eder ve bu da Esther’in onu ve ülkeyi gerçekten terk ettiğine inanmasına neden olur.

Anlatıcı, kendini kalıcı suçluluk ve kayıp duygusundan uzaklaştırmak için güzel ve genç bir oyuncu olan Marie ile yeni bir ilişkiye başlar. Kitabının lansmanı ve imzalanması sırasında, anlatıcı, Esther’in birlikteliğinin olduğundan şüphelendiği yakın arkadaşlarından biri olan Mikhail ile karşılaşır. Kendisinin karşı çıkmasına rağmen Esther’in savaş muhabiri olarak çalıştığını öğrenir. Bu bilgi onu, evlilikleri sırasında Esther’in büyüyen mutsuzluğunu fark etmeye zorlar.

Advertisement

Önceki konuşmaları sırasında anlatıcı, Mikhail’in yerel bir restoranda evsiz insanlarla hikayeler paylaşmak için haftalık hayırseverlik toplantılarına katıldığını da öğrenmiştir. Anlatıcı, Mikhail’i Esther’in yerini açıklamaya ikna etmeye çalıştığında, Mikhail epilepsi nöbeti geçirir ve aniden ayrılır. Anlatıcı, Marie ile haftalık başka bir toplantıya gider ve burada tren raylarının nasıl sürekli istikrarlı bir ilişkiyi sembolize ettiğine dair görüşlerini anlatır. O gecenin ilerleyen saatlerinde, Mikhail’i kendisine Esther’in adresini söylemesi için ikna eder. Ancak, Mikhail ona “Ses” in doğru zaman olmadığını söylediğini söyler.

Anlatıcı ertesi gün bir kaza geçirir. Kazayı, Esther ile karşılaşmak için doğru zamanın olmadığının bir işareti olarak görür. Esther’in ondan çok daha iyi olduğunu ve onu tekrar kazanmak için onun kadar evrimleşmesi gerektiğini fark eder.

Mikhail ile daha fazla biraraya gelir ve karısının ilişkilerinde hissettiği aşkı ve üzüntüyü öğrenir. İnce buzun üzerinde yürüdüğü ve tehlikeyi atlattığı bir olay yaşar ve bunu, Esther’i görmek için bir işaret olarak kabul eder. Mikhail de onunla beraber gidecektir. Anlatıcı ve Marie, anlatıcının hala karısını sevdiğini anladığında ayrılırlar.

Ithaca’ya Dönüş

Anlatıcı, Mikhail ile birlikte Kazakistan’a gider. Büyükbabası Esther’in manevi danışmanı olan Dos ile iletişime geçerler. Üçü bozkırlara, Esther’in halı yapmayı öğrendiği ve Fransızca öğrettiği bir köye gider. Dos, anlatıcının deneyimi için yeni bir isim seçmesini sağlar. Ulysses’e atıfta bulunarak ‘hiç kimse’ adını seçer. Aşk kavramını yeniden keşfettikten sonra nihayet Esther ile karşılaşır.

Onu kendisini beklerken bulur ve Dos’un sevgilisi olduğunu ve başka bir adamdan hamile kaldığını söyler. Anlatıcının kalbi kırılır ancak mevcut durumu nedeniyle onu güvende kalması için ikna etmeye çalışıyor. Esther, kocasının tavsiyesine kulak asmadan, gidebilmek için bir at ister. Esther bir kez daha ayrılır ve kendi zahirinin peşine düşer.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply