Alcatraz Adası ve Hapishanesi Nerededir? Neden Ünlüdür? Tarihçesi

0
Advertisement

Dünyanın en ünlü hapishanesini içinde barındıran Alcatraz Hapishanesi ve adası nerededir? Alcatraz’ın ünü nereden gelmektedir?

Alcatraz Adası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Alcatraz Adası

Alcatraz Adası, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kaliforniya Eyaleti’nde kayalık ada. Yüzölçümü 9 hektar. San Francisko Körfezi’nde, San Francisco Kenti’nin 6 km kuzeybatısında, Golden Gate Köprüsü’nün tam karşısındadır.

1769’da İspanyolların elinde bulunduğu ada 1851’de ABD yönetimine girdi. 1859-1933 arasında askeri kışla, 1963′ e kadar da federal cezaevi olarak kullanıldı. Ada üzerinde mülkiyet hakları olduğunu öne süren bir grup Kızılderili eylemci, adayı 2 yıl (1969-1971) boyunca işgal ettiyse de direnişten istenilen sonuç alınamadı. 1982’de, Golden Gate Ulusal Tatil Bölgesi’ne bırakıldı. Thomas E. Gaddis’in, 1916’da yazdığı ve 1962’de film alınan Alcatraz Kuşçusu romanıyla cezaevinin adı tüm dünyada tanındı.

Alcatraz Adası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Alcatraz Adası Tarihçesi

Alcatraz Adası (bazen Alcatraz veya The Rock olarak da adlandırılır) Kaliforniya’daki San Francisco Körfezi’ndeki küçük bir adadır. Önce bir deniz feneri, sonra bir askeri kale, sonra bir askeri hapishane ve son olarak da bir federal hapishaneydi. 1963’te müze oldu.

Alcatraz adı, adanın orijinal İspanyol adı olan Isla de los alcatraces’den (pelikan Adası) gelir. İspanyol bir kaşif Juan Manuel de Ayala, adada tünemiş büyük miktarda pelikan fark ettiğinde bu isim verildi.

Alcatraz Adası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Ünlü Alcatraz hapishanesi Ağustos 1934’te açıldı ve 21 Mart 1963’te kapandı. İlk başta ada, İç Savaş sırasında konfederasyon askerleri için bir savaş hapishanesi olarak hizmet etti. Yüzyılın başında, Amerikan tarihinin en ünlü ve kapanmasından sonra en meşhur hapishane haline gelecekti. Alcatraz’daki en ünlü mahkumlardan bazıları Al Capone ve George ‘Makineli Tüfek’ Kelly’dir. Hapishane, Kaliforniya Eyaleti ve ABD Kongresi’nin işletilmesi için çok pahalı olduğunu kabul etmesinin ardından 1963’te kapatıldı.

Advertisement
Alcatraz Adası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kısa süre sonra Kızılderililer hapishaneyi ve adayı Kızılderili hakları lehine büyük bir protesto için kullandılar.

İnsanlar hala hapishaneyi görmeyi seviyor. Milyonlarca turist sadece Alcatraz Adası ve hapishanesini görebilmek için San Francisco bölgesine gidiyor. İnsanlar hapishane zeminindeki olası hayalet karşılaşmalarının hikayelerinden hoşlanıyorlar. Çok büyük bir truizm yeri olan adada ruhların hapishanede dolaşırken çeşitli sesler ve işaretler bırktığı söyleniyor.

Alcatraz Adası, San Francisco Körfezi bölgesindeki birçok adadan biridir.


Leave A Reply