Karafatma Böceği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Karafatma nedir, nasıl bir böcektir? Karafatma böceğinin özellikleri, nerelerde bulunur, nasıl yok edilir, hakkında bilgi.

karafatmaKarafatma;Hamamböceği, kakalak adları da verilen bu zararlı böceklerin, 250 milyon geneldir dünyamızda var olduğu bilinmektedir. Yapılan kazılar sırasında A. B. D.’ndeki Pensilvanya kömür yataklarında fosilleri bulunmuştur.

Memleketimizde daha çok Oriental ve Germán türleri görülür. Oriental tip, siyah renkte, 30-50 milimetre uzunluktadır. Senede bir nesil verir, ekseriya mutfakta ve hamamlarda bulunur. Karafatma ismi bunlardan gelmektedir. Germán tipi ise sarı, 30-35 milimetre uzunluğundadır, senede 2-3 nesil verir. Kiler, banyo, mutfak gibi yerlerde ürer, evlerin başka kısımlarında ve her türlü eşya üzerinde dolaşır.

Çeşitli türlerin itiyatları genel olarak birbirine benzer. Ilık, rutubetli, gizli ve karanlık yerleri tercih ederler. Işıktan son derece ürken ve kaçan bu böcekler, geceleri, ya da karanlık yerlerde yiyecek aramak için dolaşırlar. Karafatmalar, mutfak eşyaları üzerinde ifrazat ve fena bir koku bırakır, besin maddelerini tahrip eder, kirletirler. Gıda zehirlenmesi ve hastalık yapan mikropları yiyeceklere, her türlü eşyaya bulaştırır ve verem, çocuk felci, tifo, paratifo gibi hastalıkların naklinde rol oynarlar.

Karafatmalarla mücadele için, iyi bir ev bakımı, sağlık şartlarını yerine getirmek, böceklerin ürediği ve saklandığı yerleri ıslâh etmek, besin maddelerini örtülü bulundurmak şarttır. Buna rağmen en temiz, bakımlı evler bile bu zararlı böceklerin istilâsına uğrayabilir. İnsektisid (Böcek öldürücü) ilâçlarla karafatma savaşında çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Bilhassa bu böcekler için hazırlanmış toz, ya da püskürtme şeklinde kullanılan sıvı ilâçlar vardır. Bunlar sayesinde karafatmalar kolayca yok edilebilir.

Advertisement

Leave A Reply