Alexandre Sabès Pétion Kimdir?

0

Alexandre Sabès Pétion kimdir? Haiti’nin bağımsızlık mücadelesinin önderi olan Alexandre Sabès Pétion hayatı ile ilgili bilgiler.

Alexandre Sabès Pétion Kimdir?

Alexandre Sabès PétionAlexandre Sabès Pétion (d. 2 Nisan 1770, Port-au-Prince – ö. 29 Mart 1818, Port-au-Prince, Haiti), Haiti bağımsızlık mücadelesi önderi ve 1807-18 arasında devlet başkanı. Liberal yönetimi ve İspanya’ya karşı verilen bağımsızlık savaşında Simon Bolivar‘ı desteklemesiyle tanınır.

Ülkenin güney eyaletlerinde bağımsız bir melez devleti kurmuş General Andre Rigaud’nun ordusuna katıldı. Rigaud’nun Tous-saint-Louverture tarafından yenilgiye uğra-tılmasından sonra Fransa’ya kaçtı. 1802’de adayı yeniden ele geçirmek üzere bölgeye gönderilen Fransız ordusuyla birlikte Haiti’ ye döndü. Ama sonradan, Fransa’ya karşı ayaklanan ilk Haitili subaylar arasında yer aldı. 1806’da, Fransızların ülkeden çıkartılmasında önemli bir rol oynayan Jean-Jacques Dessalines’e karşı başlatılan ayaklanmaya katıldı. Dessalines’in ölümünden sonra, Henri Christophe Haiti’nin kuzeyinde ayrı bir devlet kurdu. Petion ise 1807’de Haiti’nin güney topraklarının devlet başkanlığına seçildi. 1811’de aynı göreve bir daha getirildi. 1816’da ise yaşam boyu devlet başkanı ilan edildi.

Fransız liberalizminin ideallerinden etkilenen Petion, geniş plantasyonlan küçük parçalara ayırarak askerlerine dağıttı. Öte yandan plantasyon sahipleri için çalışma zorunluluğundan kurtulan çiftçilerin yalnızca kendi gereksinimlerine yetecek kadar üretmeye başlamaları ekonomik durgunluğa ve yüksek bir enflasyona yol açtı. Petion’un yönetimi sırasında hem Christop-he’la, hem de yönetim karşıtı generallerle çatışmalar sürdü.


Leave A Reply