Alice Neel Kimdir? Ekspresyonist Portreler Ressamının Hayatı Eserleri

0
Advertisement

Alice Neel kimdir ve ne yapmıştır? Portreleri ile tanınan ressamın hayatı, biyografisi, geç gelen başarısı ve eserleri hakkında bilgi.

Alice Neel

Alice Neel

Amerikalı ressam Alice Neel en iyi dışavurumcu portreleri ile tanınır. ABD’deki soyut sanatın yükselişi boyunca soyut olarak resim yapmasına rağmen, portre dünyasına olan bağlılığı, sanat dünyasının insan formunun temsiline ilgi duyduğu için 1970’lerde bu portreleriyle tanındı.

Erken dönem

Alice Neel 1900 yılında Pennsylvania’da doğdu. 1921’de Philadelphia’daki Kadınlar için Philadelphia Tasarım Okulu’na (şimdi Moore Sanat ve Tasarım Koleji) kaydoldu. 1925 yılında mezun olan Neel kısa süre sonra evlendi ve kocasıyla birlikte New York’a taşındı. 1926’da bir kızları oldu. Neel ve kocası, yeterli para kazanmak için mücadele etti. Trajik bir şekilde, kızları 1927’de öldü. Kısa bir süre sonra Neel’in kocası Paris’e gitti ve para biriktirdiğinde Alice’e göndereceğini söyledi ama göndermedi.

Bunalıma giren Neel intihar girişiminde bulunacak ve nihayetinde bir akıl hastanesine düşecekti. İyileşmeye giden yolu, resme dönüşüyle buldu. 1930’ların başlarındaki eserlerinin çoğu sanatçının yoğun acısı ve hayatı ile hesaplaşmasıdır.

Aynı zamanda Neel ikonik portrelerini çizmeye başladı. Eserleri, sanatçının yeteneklerinin bir koleksiyonu olmanın yanı sıra New York tarihinin sanatsal bir tarihçesidir. Andy Warhol ve eleştirmen Linda Nochlin de dahil olmak üzere 1960 ve 70’lerin simgelerinin resimlerini yaptı.

Advertisement

Çalışmaları, 1938’de bir erkek arkadaşıyla taşındığı İspanyol Harlem’inde devam etti. 1939’da oğlu Richard ve 1941’de Hartley doğdu. Portrelerindeki insanların renklerine veya inançlarına bakılmaksızın konuyla içten ve düşünceli bir şekilde ilgilenmesi o zaman için alışılmadıktı. Eserleri arasında her biri aynı dürüst fırça ile işlenen değişen ırk, cinsel yönelim ve dine sahip erkekler ve kadınlar bulunabilir.

Alice Neel

İspanyol Harlemine Alice Neel’in gözlerinden bakış

Başarıları

Alice Neel, kariyerinin çoğunda o zamanki baskın resim tarzının aksine koştu. 1940’lar ve 1950’ler, Lee Krasner ve Joan Mitchell gibi Soyut Ekspresyonistlerin anıtsal soyut eserleri yoğun bir ilgi görüyordu. Bu nedenle Neel’in başarısı kariyerinin sonlarına doğru geldi. Sonunda Altmışlı yaşlarında dikkat çekmeye başladı.

1976’da, edebi ve sanatsal başarıdaki Amerikalılar için prestijli bir onur olan Ulusal Sanat ve Edebiyat Enstitüsü’ne girdi.

Alice Neel 1984’te 84 yaşında öldü. 20. yüzyılın en büyük Amerikan ressamlarından biri olarak kabul edilir, hem müzelerde hem de galerilerde sık sık solo ve grup gösterileri ile desteklenir. Mirası David Zwirner Galerisi tarafından temsil edilmektedir.

Eserleri

Neel’in en ünlü eserleri arasında, 70’lerinin sonlarında kendini çıplak olarak resmettiği Kendi Portresi (1980) dir. Bu resim yaşlanan bir kadının kendi vücuduna cesur bir sanatçı bakışını içerir.

Çalışmaları, genellikle alışılmadık bir elektrik mavisi ile boyanmış, güçlü konturlu anahat ile tanımlanabilir. Güçlü çizgilerle, insanlarda bazen rahatsız edici psikolojik derinlik uyandırmasıyla biliniyordu, belki de çalışmasının hızla başarı bulamamasının nedenlerinden biri budur.

Advertisement


Leave A Reply