Alicia Alonso Kimdir? Küba’lı Kör Balerinin Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Alicia Alonso kimdir ve ne yapmıştır? Alicia Alonso hayatı, biyografisi, bale kariyeri, başarıları ve eserleri hakkında bilgi.

Alicia Alonso

Alicia Alonso

Alicia Alonso

Alicia Alonso; (d. 21 Aralık 1921, Havana), Küba Ulusal Balesi’ nin kurucularından ve klasik balenin tanınmış yorumcularından Kübalı balerin ve bale yönetmenidir.

Alicia çocukluğunda görüyordu; hastalandığında çoktan harika bir balerin olmuştu. Görme duygusu gitgide kötüleşti. Aylarca kıpırdamadan yatması gerekti. Dans edebilmesinin tek bir yolu vardı, O da öyle Yaptı. “Zihnimde dans ettim. Kör, hareketsiz, sırtüstü yatarak kendime Giselle’in dansını öğrettim.”

Havana’da başladığı bale eğitimini New York‘ta Vilzak-Schollar Bale Okulunda ve Amerikan Bale Okulu’nda sürdürdü. Bir süre Broadway müzikallerinde dans ettikten sonra 1941’de Bale Tiyatrosu topluluğuna (1975’ten sonra Amerikan Bale Tiyatrosu) katıldı. Ayrıca Havana Pro-Arte Müzik Topluluğu’nda da dans etti. Bu sırada, tüm yaşamı boyunca etkisinde kalacağı görme bozukluğu yüzünden dansa bir süre ara verdi. 1943’te yeniden Bale Tiyatrosu’nda dans etmeye başladı ve 1948’de Havana‘da, o sıradaki kocası, bale yönetmeni ve dansçı Fernando Alonso ile birlikte kendi bale topluluğunu oluşturdu. Daha sonra da bu topluluğa bağlı bir bale okulu kurdu. 1959’da Küba Ulusal Balesi adını alan bu toplulukta aynı yıl baş balerin ve bale yönetmeni oldu.

“Bir dansçı bütün sanatlardan bir şeyler öğrenmeli.” Alicia Alonso

Alicia Alonso

Alonso, Rus klasik bale okulundan başka ABD’deki yeni-klasik okulun da etkisinde katışıksız bir klasik üslup geliştirmiştir. Giselle de (1966) içinde olmak üzere birçok klasik balenin yanı sıra çağdaş bale yapıtlarındaki yorumlarıyla da büyük bir başarı kazanmış ve balet İgor Yuskeviç ile başarılı bir çift oluşturmuştur. En ünlü yorumlarından biri Alberto Alfonso’nun Carmen Suite’indeki (1967) Carmen rolüdür. Rol aldığı öteki yapıtlar arasında Balanchine’in Theme and Variations (1947), Alberto Alonso’nun Romeo and Juliet (1946) ve A. Mendez’in Nous nous verrons hier soir (1971) adlı yapıtları vardır.

Advertisement

Ayrıca koreografi çalışmaları da olan Alonso, Fransız koreograf Jules Perrot’nun Pas de Quatre (1845) adlı yapıtını 1970’te yeniden düzenleyerek sahnelemiştir. Alonso’nun aldığı ödüller arasında Carlos Mendez de Cespedes Madalyası (1947), Dance Magazine ödülü (1958), Paris Kenti Madalyası (1966) ve Pavlova Ödülü (1966) vardır. Alonso ,1983’te topluluğu ile birlikte Uluslararası İstanbul Festivali’ne katılmıştır.


Leave A Reply