Alkali Su Ne Demektir? Nasıl Olur? Alkali Su Daha Sağlıklı Mıdır?

0
Advertisement

Alkali su nasıl olur? Suyun ph değeri kaç olmalıdır? İçme suyunun alkali olması daha sağlıklı olduğu anlamına mı gelir? Alkali suyun özellikleri.

Kimya terimlerine karşı uyanık olmanız gerektiğini biliyorsanız, tüketim malları dünyasının bu sözlerle zengin olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle cilt ve saç bakım ürünleri genellikle “pH dengeli” gibi tanımlamalar içerir. Ayrıca, mide rahatsızlığını gidermek için “antasit” reklamları yaygındır. Ancak içme suyu düşündüğünüzde, muhtemelen asidik ve alkali su markaları gibi ürünleri bilemezsiniz.

Aslında, birisi sizden alkali su tanımlamanızı isterse, bunu yapabilir misiniz? Suyu veya herhangi bir şeyi alkali yapan nedir ve bu neden istenir? Su normalde asidik olduğu için mi?

bardak su

Kaynak: pixabay.com

Asitlik, Alkalilik ve pH

Kimyagerlerin asitliği ölçme şekli, pratikte 0 ila 14 değerleri arasında sürekli olarak değişen pH adı verilen bir ölçek kullanmaktır. Bu, logaritmik bir ölçektir, öyle ki bir birim yukarı doğru sayısal bir sıçrama (örneğin, 2.6’dan 3.6’ya) hidrojen iyonu veya proton (\displaystyle {{H}^{+}}) konsantrasyonu ile ölçüldüğü üzere asitlikte on kat azalma anlamına gelir.

Bir asit, sulu çözeltide (yani suda çözündüğünde) bir hidrojen iyonu bağışlayabilen bir moleküldür. Bazı bileşikler, çevresinde çok fazla \displaystyle {{H}^{+}} iyonu olsa bile (pH zaten düşük olduğunda) bunu yapar; bu asitler güçlü asitler olarak kabul edilir. Çözeltiler daha az asidik hale gelene kadar (yani pH daha yüksek olduğunda) protonlarını tutma eğiliminde olanlara zayıf asitler denir.

Turnosol Kağıdı PH Tablosu

Advertisement

Bazlar, asitlerin aksine, çözeltideki \displaystyle {{H}^{+}} iyonlarının ya da eşdeğer olarak hidroksit iyonlarının (\displaystyle O{{H}^{-}}) donörleridir. Bu iyonlar açısından zengin çözeltiler, bazik ile kabaca eşanlamlı olan alkalidir. Alkali su, kimyasal manipülasyon sayesinde normalden daha yüksek bir pH değerine sahip sudur.

İçme Suyu, Vücut Suyu ve pH

7.0 pH değeri tamamen nötr kabul edilir, yani ne asidik ne de bazik (alkalin). Damıtılmış suyun pH değeri 7.0’dır. Kanın pH’ı ise 7.4 aralığında hafif asidiktir. Kan ve diğer vücut sıvıları, değişen fizyolojik koşullara yanıt olarak \displaystyle {{H}^{+}} iyonlarını alabilen veya serbest bırakabilen tampon adı verilen maddeler içerir.

Normal yağmur suyu karbondioksit (\displaystyle C{{O}_{2}}) içeriğinden dolayı hafif asidiktir.

Vücudun asidik bir maddeye normal yanıtı, onu bazı moleküler kaynaklardan hidroksit iyonları ile tamponlamak ve su \displaystyle \left( {{H}^{+}}+O{{H}^{-}}\stackrel{\scriptscriptstyle\to}{\leftarrow}{{H}_{2}}O \right) ile sonuçlanır. Aynı temel işlem, bikarbonat (\displaystyle HCO_{3}^{-}) adı verilen bir anyon kullanılarak tamponlanabilen fazla \displaystyle {{H}^{+}} iyonuna yanıt olarak ortaya çıkar.

Alkali Su Yan Etkileri ve Sağlıkla İlgili İddialar

Yüksek pH’a sahip su acı tada sahip olma eğilimindedir. Asidik veya bazik olan oldukça sapkın pH değerlerine sahip su, aynı zamanda, tıkanma ve bozulmaya yol açan kimyasal birikintileri boruların içinde bırakma eğilimindedir. Alkali su, elektroliz sonucunda “iyonize” olarak ilan edilir, ancak aynı sonuç, bazı kabartma tozunu (sodyum hidroksit veya NaOH) normal suya ekleyerek de elde edilebilir.

Alkali suyun kanserle tedavi iddiaları ve diğer harika vaatleri sağlık-gıda ve diğer mağazaların etiketlerinde bulunabilir. Tıp uzmanlarına göre, iddiaların mantığı yok. Vücut pH değeri normal 7.4 değerinin çok üzerine çıkarsa, derhal sorunlar ortaya çıkacaktır. Ancak alkali su içtiğinizde (en azından ticari olarak satılan hafif alkali çeşit), midenizdeki hidroklorik asit hemen nötralize eder.

Advertisement


Leave A Reply