Altamira Mağarası Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Altamira Mağarası nerededir? Altamira Mağarası’nın özellikleri, tarihçesi, duvar resimlerinin özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

Altamira Mağarası

Altamira Mağarası Hakkında Bilgi

Altamira Mağarası, Kuzey İspanya’da, Santander’in 30 km batısında, görkemli Tarihöncesi duvar resimleri ve duvar kazımalarıyla ünlü mağaradır. 1868’de bir avcı tarafından keşfedildi.

1875’te Santander’in soylularından Marcelino de Sautuola buraya yaptığı bir gezi sırasında hayvan kemikleri ve çakmaktaşından yapılmış aletler buldu. Sautuola 1879 yazında küçük kızı Maria ile birlikte mağaraya bir kez daha geldi. Tavandaki boğa (gerçekte bizon) resimlerini ilk kez Maria fark etti. Resimlerin ve nesnelerin eski çağlardan kalma olduğuna inanan Sautuola 1880’de bulgularını betimleyen bir belge yayımladı. Ama İspanyol ve yabancı uzmanlar resimlerin sahte olduğunu ileri sürerek ilgi göstermediler. Böylece 1910’lara değin resimlerin özgün olduğu kabul edilmedi.

Altamira Mağarası‘nın uzunluğu 270 metredir. Giriş bölümünde Üst Paleolitik Çağdan (y. 40-10 bin yıl önce) Aurignacien (Perigordien), Üst Solutreen, Alt ve Orta Magdalenien kültürlere ait tören değnekleri, üzerine desenler oyulmuş hayvan kemikleri gibi birçok arkeolojik kalıntı bulunmuştur. Resimlerin çoğu 18 m’ye 9 m boyutlarındaki yandaki büyük odadadır. Tavan yüksekliği 1,15 m ile 2,65 m arasında değişir.

Odanın tavanı canlı kırmızı, siyah ve mor tonların kullanıldığı oldukça gerçekçi bizon figürleriyle kaplıdır. Ayrıca iki yaban domuzu, bir dişi geyik, birkaç at ve yalın bir üslupla yapılmış bazı başka figürler de vardır. Hayvan figürleri dışında sekiz tane kazıma antropomorfik figür, el dış çizgileri ve el izleri bulunmaktadır. Öteki galerilerde de siyaha boyanmış ya da duvara kazınmış çok sayıda figür yer alır. Mağaradaki figürlerin yaratıcısı bu figürleri yerleştirirken kaya yüzeyinin doğal biçiminden ustaca yararlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply