Altın Çileğin Faydaları ve Kullanım Şekli Nasıldır? İçerdiği Vitamin Mineraller

0
Advertisement

Altın Çilek nasıl bir meyvedir, içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir? Altın çilek nasıl kullanılır, faydaları hakkında bilgi.

altın çilek

Kaynak: pixabay.com

Altın Çilek

“Yer kirazı” olarak da adlandırılan altın çilek, son dönemlerde yeni yeni keşfedilmeye başlanmış ve bir çok durum için doğal şifa ürünü olarak kullanılabilmektedir. İlk çıktığı dönemler sadece Güney Amerika’da yetiştirildiği için oradan tüm dünyaya ithal edilen altın çilek, artık dünya genelinde hatta Türkiye’nin de içinde olduğu bir çok ülkede yetiştirilebilmektedir. Kendisi egzotik meyveler sınıfından olan altın çilek, hem taze olarak yenilerek hem de kurutularak tüketilebilmektedir. Kurutulma aşaması çok zorlu geçtiği için kurutulmuş olarak satılan altın çileğin fiyatları daha yüksek olabilmektedir.

İsmini renginin altın rengini çağrıştırmasından dolayı alan altın çilek, ağırlık olarak en az 5 gram en fazla da 7 gram olabilmektedir. İçeriğinde B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, yoğun lif özü, C vitamini ve A vitamini yüksek miktarlarda bulunmaktadır. Bu içeriği sayesinde de farklı farklı pek çok hastalık durumlarına şifa niteliğindedir. Şekil olarak da yuvarlak bir yapıya sahip olan altın çilek, sulu meyve kategorisine girer ve içinde çok küçük çekirdekleri bulunmaktadır. Eğer toplandıktan kısa bir süre sonra yani tazeyken tüketilecekse, dış yüzeyindeki kabuğu kağıt gibi soyarak yemek gereklidir.

Ancak kurutulmuş altın çilek tüketildiğinde dış yüzeyindeki bu kabuğun soyulmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun dışında tek başına tüketilmesinin haricinde salatalarda, keklerde, pastalarda ve reçellere ek malzeme ya da ana malzeme olarak kullanılabilmektedir. Hem tatlı hem de nahoş tadı sayesinde özel ve pahalı soslarda da aroma verici olarak kullanılabilmektedir. Yetiştiği ağacın boyutları küçüktür ve çalı tipinde bir ağacın ürünü olduğundan çalı meyvesi de denebilmektedir. Altın çileğin içerdiği demir, fosfor, kalsiyum ve potasyum enzimleri onu her zaman yenilebilecek ve ihtiyaç duyulabilecek bir besin kategorisine sokmaktadır.

altın çilek

Kaynak: commons.wikimedia.org

Altın çilek faydaları

Antioksidan özelliği sayesinde vücuda alındığında metabolizmada temizleyici özelliklerde bulunmaktadır. Dünya üzerindeki en çok lif içeren meyve olarak isim yapmıştır.

 • Zengin lif içeriği sayesinde özellikle kilo verme sürecinde olan kişiler için kilo vermeye yardımcı içerik olarak bilinmektedir.
 • Diyabetik hastalıkları olan kişilerin altın çilek kullanması, hastalık aşamalarında bir takım pozitif etkiler yaratabilmektedir.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu keroten, C vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ve B3 vitamini zengin miktarda altın çilekte bulunduğu için bu vitaminlerin eksikliklerini yaşayan bireylerin altın çilek tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • Yüksek orandaki potasyum içeriğiyle vücudun potasyum ihtiyacını eksiksiz karşılayabilmektedir.
 • Vücutta kan dolaşımını düzenleyici etkileri bulunmaktadır.
 • Sindirim sistemimizde oluşabilecek istenmeyen bakterilerin ve parazitlerin yok edilmesi, altın çilek tüketildiğinde çok daha hızlı olmaktadır.
 • Deriyi gerebilme özelliklerinden dolayı, hem cildi güneşten korumada hem cilt kanserini önlemede önemli derecede katkıları bulunmaktadır.
 • Gözümüzde görme duyumuzun sağlıklı olarak kalabilmesini sağlayan göz sinirlerinin düzgün şekilde görevini yapmasına yardımcı olmaktadır.
 • İnsan metabolizmasının normalden daha hızlı çalışmasını sağlayan altın çilek, hem sindirim sistemi için hem de fazla kiloları kaybetmek adına olumlu etkiler yaratabilmektedir.
 • Kanın içerisinde zararlı organizmaları yok ederek hem kanı temizler, hem de kanda bulunan ürik asidin atılmasına yardımcı olur.
 • Özellikle okul öncesi çağdaki çocukların tüketmesi tavsiye edilen altın çilek, içeriğindeki kalsiyum zenginliği sayesinde çocukların boyunun daha çabuk uzamasına ve daha iyi gelişmelerine zemin hazırlamaktadır.
 • Verem hastalığı, kalp hastalıkları ve idrar yolu hastalıkları gibi hastalıkların tedavi süreçlerinde yardımcı ürün olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Altın çilek nasıl kullanılır?

Altın çilek taze olarak manavlarda satılmaktadır. Kilosu diğer meyvelerden biraz pahalıdır çünkü hem ülkemizde çok sık yetiştirilmediğinden hem de yurtdışından ithal yolu daha fazla seçildiğinden bu otomatikman fiyatlandırmasına yansımaktadır. Bunun dışında kurutulmuş halde kullanmak isteyenler için çoğu büyük aktarlarda kurutulmuş altın çilek satışı da yapılmaktadır.

Advertisement


Leave A Reply