Altıntaş Nerededir?

0
Advertisement

Altıntaş nerededir? Altıntaş hangi ilimize bağlıdır? Altıntaş ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

altintasAltıntaş; Kütahya İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 35 köyü vardır. İlin güneyinde; batıdan Gediz, kuzeyden Aslanapa, güneyden Dumlupınar, doğudan Afyonkarahisar’ın İhsaniye ve Merkez ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe topraklarının Murat Dağı (2.309 m) doğusuna düşen bölümü ovalık (Altıntaş Ovası), öteki kesimleri dağlık (İlbulak Dağı 1.575 m, Elmalı Dağı (1.560 m) ve yaylalıktır (600-1.000 m). Murat Dağı’nın kuzey eteğinden doğan Kızıltaş Suyu ile Aksu Dağı’nın eteklerinden inen Bayatçık derelerinin birleşmesiyle oluşan Porsuk Çayı, ilçenin başlıca ırmağıdır. Kuzey doğrultusunda akan ırmak, Altıntaş Ovası’nı, geçtikten sonra Aslanapa İlçesi topraklarına girer. Dağların 1.200 m’ye kadar olan kesimleri karaçam ormanlarıyla kaplıdır. İklim karasaldır; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve serttir. Yıllık ortalama sıcaklık 10.3° C, yağış tutarı 560 mm’dir. Ekonomi, tarım (buğday, arpa, nohut, mercimek, şekerpancarı, patates, elma, vişne) ve küçükbaş hayvancılığa (koyun, tiftik ve kılkeçisi) dayanır. İlçede zengin mermer yatakları (Murathanlar Köyü yöresinde) vardır.

Altıntaş Ovası’nda, Kütahya-Afyonkarahisar Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 47 km uzaklıktadır.

Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren Başkomutanlık Meydan Savaşı’nda (30 Ağustos 1922) kesin sonuç Altıntaş İlçesi’ne bağlı Dumlupınar Bucağı’nın Çalköyü yakınlarındaki Zafertepe’de alındı. Bu nedenle sözü geçen savaşa, Dumlupınar Meydan Savaşı da denir. 30 Ağustos Zaferi’nin ve Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşenlerin anısına Zafertepe’de bir anıt dikildi. Dumlupınar Anıtı adıyla anılan bu yapı, heykelci Hüseyin Gezer’in eseridir. İşlemeli bir taban üzerinde Türk sancağını tutan bir kol biçiminde olan anıt önünde her yıl 30 Ağustos’ta tören düzenlenir.

Advertisement

Leave A Reply