Altınyayla Nerededir? (Burdur)

0

Altınyayla nerededir? Altınyayla hangi ilimize bağlıdır? Altınyayla ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

altinyaylaAltınyayla; Burdur İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 5 köyü vardır. İlin güneybatısında; kuzeyden ilin Gölhisar, batı, güney ve doğudan Muğla’nın Fethiye ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe toprakları Fethiye İlçesi topraklarına girinti yapar. Yüzey şekillerine dağlık ve yayla düzlükleri egemendir. Ortalama yükselti 1.200-1.500 metredir. Dalaman ve Eşen çaylarını besleyen küçük akarsular ilçe topraklarından doğar. Akdeniz iklimi ile kara iklimi arasında bir geçiş iklimi egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık 12°C, yağış tutarı 500 mm’dir. Doğal bitki örtüsünü sedir, ardıç, karaçam ve meşe ağaçlarından oluşan ormanlar oluşturur. İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır; ancak tarım, dağlar arasında kalmış dar düzlüklerde sınırlı olarak yapılır. Buğday, arpa, mısır, nohut, fiğ, fasulye, şekerpancarı, anason, afyon, ayçiçeği, elma, üzüm, armut yetiştirilir. Koyun ve keçi beslenir.

İlçe merkezi il merkezine 143 km uzaklıktadır. Daha önce Gölhisar İlçesi’ne bağlı bir bucakken 9 Mayıs 1990’da ilçe yapıldı.


Leave A Reply