Paul Celan Kimdir? Ünlü Şair ve Yazarın Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

0
Advertisement

Paul Celan kimdir ve ne yapmıştır? Romanya doğumlu ünlü şair ve yazar Paul Celan’ın hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

Paul Celan

Paul Celan

Paul Celan, 23 Kasım 1920’de Romanya’da doğdu. Hem şair hem de çevirmen olmasıyla ünlüydü. “Paul Antschel” olarak Yahudi bir ailede dünyaya geldi; ancak sonra “Paul Celan” takma ismini aldı. Babası Leo Antschel bir Siyonistti ve annesi Fritzi, Alman edebiyatının iyi bir okuyucusuydu.

Celan, birçok dilde akıcıydı; Rumence ve Fransızca ve Rusça. Ancak tıp okumak için Paris’e gitti; Dünya Savaşı’nın başlamasından önce Romanya’ya geri döndü. Celan on sekiz ay esir tutuldu ama kaçmayı başardı. Ne yazık ki, ebeveynleri de sürgüne gönderildi ve nihayetinde ebeveynlerinin toplama kampında ölümlerine şahit oldu.

1945’te Bükreş’e transfer oldu ve görevleri arasında çevirinin yanı sıra okumanın da olduğu bir yayınevinde çalıştı. Bu süre zarfında birçok önemli Rumen yazarla birçok dostluk geliştirdi. Şiir yazmaya ve rastgele parçaları tercüme etmeye başladı, onları birkaç takma adla yayınladı. Nihayet Ancel’in anagramı olan Celan mahlasını kullanmaya karar verdi. Yani isminin Rumence versiyonu. Sonunda 1948’de Paris’e taşınmadan önce kısa bir süre Viyana’da ikamet etti. Celan, Paris’te hem Alman edebiyatı hem de Alman filolojisi okudu. Celan, 1952’de grafik sanatçısı Gisele de Lestrange ile evlendi. Çiftin üç yıl sonra Eric adında bir oğulları oldu.

Eserleri

Celan’ın ikinci kitabı olan “Mohn und Gedechtnis” ilk kitabının aksine, dikkate değer bir övgü topladı ve kendisine bir ün kazandırdı. Ayrıca Nazi İmha kamplarındaki yaşamı anlatan “Ölüm Fügünü” en popüler şiirleri arasındadır.

Advertisement

1959’da Celan, Paris Üniversitesi’ndeki L’École Normal Superieure’de Alman Dili ve Edebiyatı okumasını gerektiren bir görev aldı – Bu görevin 1970’teki ölümüne kadar sürdürdü. Yazdığı şiirlerde döneminde yazılan şiirlere göre gözle görülür bir fark vardı. Dilbilgisi ve algılarında özlü, kopuk görünüyorlardı. 1960’da Georg Buchner Ödülü’nü aldı. 1960’lar boyunca Celan, beşten fazla ek şiir kitabı yayınladı ve dünya çapında tanınırlık kazandı. Ayrıca saygın yazarların eserlerini çevirmeye devam etti. Bu yazarlar arasında Fernando Pessoa, Henri Michaux, Paul Valéry, Rene Char ve Osip Mandelstam bulunur.

1970 yılında Celan’ın 20 Nisan 1970’de Seine Nehri’nde boğularak hayata veda etti. Merhum Paul Celan İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan en seçkin Avrupa şairleri arasında sayıldı.


Leave A Reply