Ameenah Gurib Fakim Kimdir? Bilim İnsanı Başkanın Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Ameenah Gurib-Fakim kimdir ve ne yapmıştır? Mauritius’lu politikacı bilim insanının hayatı, çalışmaları ve kariyeri hakkında bilgi.

Ameenah Gurib-Fakim

Ameenah Gurib-Fakim

Bibi Ameenah Firdaus Gurib-Fakim ​​GCSK (17 Ekim 1959 doğumlu), 2015-2018 yılları arasında Mauritius’un 6. Başkanı olarak görev yapan bir Mauritius politikacı ve biyolojik çeşitlilik bilimcisidir. Aralık 2014’te İttifak Lepep’in başkan adayı oldu. Kailash Purryag 29 Mayıs 2015’te istifa ettikten sonra, hem Başbakan Sir Anerood Jugnauth hem de Muhalefet Lideri Paul Berenger, Ulusal Meclis’te oy birliğiyle onaylanan adaylığını olumlu karşıladı.

Gurib-Fakim, ülke başkanı olarak seçilen ilk kadın ve Kraliçe II.Elizabeth ve Cumhurbaşkanı Anerood Jugnauth’un istifasının ardından 2012’de Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Monique Ohsan Bellepeau’nun ardından Devlet Başkanı olarak görev yapan üçüncü kadın oldu. Cambridge Üniversitesi’nin “Birlikte Afrika: Hangi Yolda?” Konferansının 2019 açılış konuşmacısı olarak görev yaptı. Cambridge Üniversitesi Afrika Topluluğu tarafından düzenlenmektedir.

Hayatın erken dönemi ve eğitim

Bibi Ameenah Firdaus Gurib-Fakim, 17 Ekim 1959’da Surinam köyünde doğdu. Plaine Magnien’de büyüdü ve çalışmalarını Saint-Patrice’deki ilkokulda tamamladı. Daha sonra Mahébourg Loreto Manastırı’na yerleşti ve Kimya lisans derecesi için İngiltere’ye gitmeden önce Loreto manastırı Quatre Bornes’teki Lise Sertifikası’nı bitirdi. 1983 yılında Surrey Üniversitesi’nden kimya lisans derecesi ile mezun oldu. Exeter Üniversitesi’nde organik kimya alanında doktora derecesini aldıktan sonra 1987 yılında Mauritius Üniversitesi’nde çalışmak üzere evine döndü.

“Sıradan bitkiler şaşırtıcı sırlar sağlar.”  Ameenah Gurib-Fakim

Advertisement

Kariyer

CIDP Araştırma ve Yenilik Genel Müdürü (eski adı Cephyr, Fitoterapi Araştırma Merkezi) olarak çalıştı. Daha önce Mauritius Üniversitesi’nde (2001) Organik Kimya’da kişisel başkanlığı olan Profesördü ve art arda Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Rektör Yardımcısı (2004-2010) olarak görev yapıyordu. Ayrıca Mauritius Araştırma Konseyi’nde Araştırma Yöneticisi olarak çalıştı (1995-1997). Uluslararası Bilim Birliği – Afrika Bölge Ofisi (2011-2014) Başkanlığı yaptı. 2015 yılında, o zamanki Başbakan ve Militan Sosyalist Hareket üyesi Anerood Jugnauth tarafından öne sürülen Mauritius Cumhurbaşkanlığı adaylığı, Mauritius Ulusal Meclisi tarafından oybirliğiyle onaylandı. 2018 yılında Pravind Jugnauth başbakanlığı sırasında mali skandalın ardından istifa etti. Ofis, Haziran 2019 itibariyle boş kaldı; yetkileri Başkan Vekili ve aynı zamanda Militan Sosyalist Hareketin bir üyesi olan görevdeki Başkan Yardımcısı Barlen Vyapoory tarafından kullanıldı.

Özel Hayatı

1988’de cerrah olan Dr. Anwar Fakim ile evlendi. İki çocuğu var; bir oğul ve bir kız. Halen Mauritius’un Quatre-Bornes kasabasında ikamet etmektedir. Kocası, çocukları ve yaşlı ebeveynleri ile birlikte yaşıyor.


Leave A Reply