Amelia Earhart Kimdir? Amelia Earhart’ın Kişiliği Özgürlüğüne Düşkünlüğü

1
Advertisement

Amelia Earhart kimdir hayatı ve kişiliği hakkında bilgiler. Amelia Earhart ne zaman ve nasıl başarılar kazanmış ve ünlü olmuştur

Amelia Earhart

Amelia Earhart

Tam adı Amelia Mary Earhart olup Atlantik Okyanusunu geçen ilk kadın pilot olarak 20. yüzyılın ilk yarısının modern kahramanlarından birisi olmayı başarmıştır. 24 Temmuz 1897 Amerika Kansas doğumlu olan Amelia Earhart 2 Temmuz 1927’de Pasifik Okyanusu Howland Adası açıklarında kaybolmuştur. Bir daha da bulunamamıştır.

Amelia Earhart Atlantik Okyanusunu 20 saat 40 dakikalık bir sürede geçmeyi başararak o dönemde tüm dünyada büyük bir sükse yapmış ve büyük bir şöhrete kavuşmuştur. Bunun yanında Amelia Earhart modern feminizimin de öncülerinden sayılır. Sürekli olarak kısa saçlı ve bir oğlan çocuğu edası ile tanınan bir mizaca sahip olmuştur. 40 yıllık yaşamı boyunca kadınların ya evlenmemeleri ya da geç evlenmelerini savunmuştur. Kadınların olabildiğince çok fazla okumalarını salık vermiştir.nkfu.com olarak bu fikirlerini hala desteklediğimizi belirtmek isteriz.

Evlenmesi

Kendiside evlenmiş olmasına rağmen eşi olacak olan George Palmer Putnam’ın ancak altıncı evlilik teklifini kabul edip 1931 yılında evlenmiştir. Ancak evlilikten her zaman kaçan ve bunu kadını bir kafese koyan bir antlaşma olduğunu düşünen Amelia Earhart evlenmeden önce özgürlüklerini korumak adına yazılı bir sözleşme imzalamıştır. O dönemden çok daha ötesine yol göstermiştir.

Amelia Earhart her zaman asi ve özgür bir kişiliğe sahip olmuştu. Hayatının erken sayılabilecek dönemlerinde dahi hep sınırları zorlamayı sevmiştir. Daha henüz 25 yaşında iken 14000 feet yüksekliğe çıkarak kadınlarda yükseğe çıkma rekorunu kırmıştır.

Advertisement
Amelia Earhart

Amelia Earhart’ın 17 Haziran 1928 transatlantik geçişinden önceki fotoğrafı – Kaynak: commons.wikimedia.org

Lady Lindy

Hayatı 1928 yılında bir anda değişen Amelia Earhart Atlantik Okyanusunu ilk defa uçarak geçen Lindbergh ile beraber yolculu Atlatik uçuşuna katıldı. O ana kadar yerel bir üne sahip olan Amelia Earhart bir anda övgülere boğuldu. Her zaman nefret edeceği “Lady Lindy” lakabını aldı.

1932 yılına gelindiğinde ise Atlantik Okyanusunu artık tek başına geçen bir kadın olarak tarihe geçmek ve kendini ispat etmek istiyordu ve bunu başardı. Artık ününe ün katmış bir ikon haline geldi. Tüm dünyadan davetler ve ödüller almaya başlayan Amelia Earhart Amerika’da da milli bir kahraman oluverdi.

1937 yılında Ekvator üzerinden dünyayı dolaşma hedefi ile yola çıkan Amelia Earhart Pasifik Okyanusunda Howland Adası açıklarında kayboldu ve bir dahada kendisinden haber alınamadı.

Amelia Earhart’ın hayatı Amelia ismi ile beyazperdeye son dönemde yansımış ve Amelia Earhart’ı Hilary Swank canlandırmıştır.

Amelia Earhart’ın Hayatını Konu Alan Film “Amelia”

Amelia Filmi Konusu - Efsanevi Kadın Pilot Amelia Earhart'ı Anlatan Film

Atlas okyanusunu uçak ile geçen ilk kadın pilot olan Amelia Earhart’ın hayatını konu alan filmde başrolleri Hilary Swank ve Richard Gere paylaşıyorlar.Amelia Vidal kadın bir pilot olarak yaptığı cesaret abidesi uçuşlarıyla ünlenmiş tarihi bir karakter. 1937 yılında Pasifik Okyanusu’nun üzerinde dünyayı turlamak için yola koyulan ve daha sonra kayıplara karışan Amelia Vidal’ ın hayatı ve Ewan McGregor’ın canlandırdığı Gene Vidal ile olan aşkının üzerine kurulu.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply