Amil Alkol Nedir? Kısaca

0

Amil alkol nedir, ne işe yarar? Amil alkol nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir? Amil alkol hakkında bilgilerin kısaca verildiği sayfamız.

Amil Alkol Nedir? Kısaca

Amil alkol, pentil alkol ve pentanol olarak da bilinir, molekül formülleri aynı (\displaystyle {{C}_{5}}{{H}_{11}}OH), yapıları farklı olan sekiz organik bileşiğin ortak adıdır; bu bileşiklerin karışımlarına da genellikle aynı ad verilir. Amil alkol karışımları reçineler ve yağlı maddeler için çözücü olarak kullanılır, ayrıca, nitroselülozlu vernikleri çözen amil asetat gibi kimyasal maddeler de bu karışımlardan elde edilir. Ticari amil alkoller, suda az çözünen ve kendine özgü kalıcı bir kokusu olan renksiz sıvılardır.

1920’lerden önce, etil alkol üretimi için karbonhidratların mayalandırılması sırasında bir yan ürün olarak ortaya çıkan füzel yağından amil alkol elde etmek, başvurulabilecek tek ekonomik yöntemdi. Günümüzde daha büyük ölçekte ve daha güvenilir amil alkol üretimi için sanayide petrolden elde edilebilen hidrokarbonlarla gerçekleştirilen başlıca iki bireşim yöntemi vardır.

1926’da geliştirilmiş olan ilk yöntemde, pentanın klorlanmasıyla amil klorür karışımları elde edilir; bu karışımlar da potasyum ya da sodyum hidroksit ve suyla tepkimeye sokularak istenilen amil alkole dönüştürülebilir. 1953’te geliştirilen ikinci işlem ise, karbon monoksit ve hidrojenin büten ile tepkimesine dayanır.


Leave A Reply