Amritsar Nerededir? Amritsar Tarihi

0
Advertisement

Amritsar hangi ülkededir? Amritsar şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Hindistan Amritsar hakkında bilgi.

Amritsar Altın Tapınak

Amritsar Altın Tapınak

Amritsar; Hindistan’nın kuzeyinde, Pencap Eyaleti’nde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Lahor (Pakistan) Kenti’nin 50 km doğusundadır. Kâbil-Delhi, Dekkan-Keşmir yolları üzerindeki uygun konumuyla, önemli bir ticaret ve endüstri kentidir. Başta dokuma olmak üzere, kimya, halı ve besin temel endüstri etkinlikleridir. Kentin bir başka önemi de, Sihlerin dinsel ve politik merkezi oluşudur. Sih dini ve yasalarını içeren kutsal kitabın saklandığı “Altın Tapınak”ta, 600 din adamı görev yapar.

Tarih. 1574’te, Ram Das tarafından kurulan kent, adım “Kutsal suların toplandığı yer” anlamına gelen embatsar ‘dan alır. Ekber Şah döneminde gelişti. 17.-18. yüzyıllarda Sihlerin en güçlü kalesi durumuna geldi. 1839’da, Sih önderi Ranjit Sing tarafından Sih Konfederasyonu’nun merkezi yapıldı. 1846’ da, İngiliz yönetimine bağlandı. 13 Nisan 1919’da Amritsar kıyımı olarak tarihe geçen olayda İngiliz Ordusu, binlerce Sihi öldürdü, bir o kadarını da sürgün etti. Sihlerle Hindular arasındaki siyasal gerginlik sürekliliğini günümüze kadar korudu. 1984 Haziranında, Sihlerin daha fazla özerklik isteğiyle eyleme geçmeleri ve bu eylemlerinde Amritsar’daki Altın Tapınak’ı üs edinmeleri üzerine, Hint Ordusu, haziranda Amritsar’a girerek Altın Tapınak’a baskın yaptı. Sih önderi Jarnail Singh Bhindarwale öldürüldü. Bunun üzerine birçok Hindistan kentinde Sihler ayaklandı. Olaylar, 31 Ekim 1984’te, Hindistan Başbakanı İndra Gandi’nin Sih koruma muhafızları tarafından öldürülmesiyle gelişti.

Altın Tapınak, Sihlerin, Amritsar Kenti’ndeki kutsal tapınağı. Adını, “Kutsal suların toplandığı yer” anlamına gelen embatşar’dan alan tapınağın 400 yıllık geçmişi vardır. 10 dönümlük alan üzerinde kurulu bir avluda yer alan ve iki görkemli binayla bir konu-kevini içeren kare biçimindeki mermer tapınağın, yapılarından biri kutsal suyun içinde kurulmuş olup bir köprüyle avluya bağlıdır. Sihlerin 3.384 ilahiden oluşan kutsal kitabı (mutluluk kitabı) bu yapı içinde korunur. Tapınağın içinde bulunduğu bu suyun, hastalıklara iyi geldiğine inanılır. Hindistan Hükümeti’nden daha fazla özerklik alabilmek için savaşım veren Sihlerin, merkezi olan Altm Tapınak’a 1984 Haziranında, Hint Ordusu tarafından bir saldırı düzenledi. İçerideki saldırı, militanları etkisiz duruma getirilerek, Sih önderi Jarnail Sing Bindranvale öldürüldü. Tapınaklarına girilmesi ve kendilerine yönelen saldırı, Sihleri ülke çapında direnişe geçirdi. Yer yer ordu birliklerindeki Sihler de ayaklandı. Gelişen olaylar, Hindistan Başbakanı İndhira Gandhi’nin, Sih koruma muhafızları tarafından öldürülmesiyle yeni bir aşamaya ulaştı (31 Ekim 1984).


Leave A Reply