André Maurois Kimdir? Franzsız Yazar André Maurois Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

André Maurois kimdir ve ne yapmıştır? André Maurois hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları nelerdir? André Maurois hakkında bilgi.

André Maurois

André Maurois Kimdir?

André Maurois; Fransız yazarıdır (Elbeuf 1885-Neuilly-sur-Seine 1967). Emile Herzog’un edebiyattaki takma adıdır. Lise öğrenimi sırasında “yaşamımın en büyük şansı” dediği felsefe öğretmeni Emile Charteier’nin (Alain) öğrencisi oldu, ondan aldığı etkiyle sanata yöneldi. Edebiyat öğreniminden sonra ailenin tekstil fabrikalarından birini on yıl yönetmesine karşın yazmaktan uzak kalmadı. İlk kitapların konu izlenimlerin Birinci Dünya Savaşı sırasında çevirmen olarak yanlarında bulunduğu İngiliz karargâhından derledi, Anglosakson dünyasına duyduğu ilgi, sevgi, bu savaş sırasında dost olduğu İngiliz subaylarının kişiliklerinden gelir.

Edebi Hayatı

Savaş sırasındaki günlük yaşam gözlemlerini, söyleşi özlerini ince bir alay, zengin nükte gücü, olgun bir anlatımla işledi: Les Silences du Colonel Bramble (Albay Bramble’ın Susuşları) 1918, Doktor O’Grady’nın Gevezelikleri (Les Discours du Docteur O’Grady) 1921. Çok başarılı tarih, yaşam öyküsü, deneme eserleri varsa da asıl romancı olarak ünlendi. Bu türdeki ürünlerinin hepsi bütün dillere çevrildi: İklimler (Climats) 1928, Aile Çemberi (Le Cercle de Famille) 1932, L’Instinct du Bonheur (Mutluluk İçgüdüsü) 1934, Düşünceleri Okuyan Makine (La Machine a Lire Les Pensees) 1937.

İlk savaş izlenimli kitaplarını sürdüren denemeleri: Cephe Sohbetleri (Dialogues sur le Commendemant) 1924, Mes Songes que Voici (İşte Kurduğum Düşler) 1933. Duygular ve Adetler (Sentiments et Coutumes) 1934, Yaşamak Sanatı (Un Art De Vivre) 1939. Bu tarihe kadar yazıp yayımlattığı yaşam öyküleri: Ariel (Shelley’in Yaşamı) 1923, Disraeli (1927), Byron (1930), Turgenyev (1931), Voltaire (1935), Chateaubriand (1938), Marcel Proust (1939), tarih alanında Histoire de l’Angleterre (İngiltere Tarihi) 1937.

Yaşı geçkin olduğu için İkinci Dünya Savaşı yıllarını İngiltere ve ABD’de geçirdi, verimli çalışkanlığını elden bırakmadı: Amerika Birleşik Devletleri Tarihi (Histoire des Etats-Unis) 1943, Histoire de France (Fransa Tarihi) 1943, SSCB bölümünü Aragon’un yazdığı yeni bir ABD tarih yorumu: Amerika-Rusya (Les Deux Géants) 1963. Yaşam öyküsü dizisini yeni katkılarla zenginleştirdi. 1938’den başlayarak üyesi olduğu Fransız Akademisi’ndeki yerini şerefle koruyarak öykülerini de bir araya getirdi: Pour Piano Seul (Tek Piyano İçin) 1960, Romancılığını yeni başarılarla sürdürdü: Sevememek (Terre Promise) 1946, Sonbahar Gülleri (Les Roses de Septembre) 1956. Denemeciliğinin yeni ürünleri de büyük ilgi gördü. Çok geniş bir okur kitlesinin sürekli ilgisini çeken, hiçbir zaman değer yitirmeyen üretkenliğiyle Maurois; eleştiriler, anılar, bir oyun ve gazeteler için düşünce ürünleri de yazdı, yaşam öyküleriyle romanlarının bazıları iyi filmlere konu oldu.

Advertisement

Kaynak – 2

André MAUROIS (1885 – 9 Ekim 1967)

Bugünkü Fransız edebiyatının en tanınmış yazarlarındandır. Asıl adı Emile-André Herzog’dur. Caen Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra yazı hayatına atıldı. İlk eseri olan «Le Silence du Colonel Bramble» (Albay Bramble’ın Susması) 1918’de çıktı. Yazar bunda I. Dünya Savaşı’ nın çeşitli olaylarını ince bir mizah ve hicivle işlemişti. Bu eseriyle ilk şöhretini sağlayan André Maurois daha sonra «Climats» (İklimler) adındaki romanı ile bütün dünyada tanındı.

André Maurois, romanlarının yanı sıra, romanlaştırılmış hayat hikayeleriyle de tanınmıştır. Bu arada «Ariel» adındaki eserinde İngiliz şairi Shelley’in hayatını anlatmış (1924), bundan sonra aynı şekilde Disraeli’ nin, Chateaubriand’ın, Washington’un hayatlarını romanlaştırmıştır. Ayrıca, Fransa, İngiltere, Amerika tarihleri yazmıştır. Son derece berrak bir üslubü, kuvvetli bir roman tekniği vardır.


Leave A Reply