Aniene Irmağı Nerededir?

0
Advertisement

Aniene ırmağı nerededir? İtalya’nın orta kısımlarında yer alan Aniene ırmağı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Aniene Irmağı, teverone olarak da bilinir, Latince ANIO, Orta İtalya’daki Tiber (Tevere) Irmağının en büyük kolu. Roma’ nın güneydoğusunda bulunan Subiaco yakınlarında, Simbruini Dağlarındaki iki kaynaktan doğar.

Aniene Irmağı
Dar bir vadi içinde akarak Tivoli’yi geçer, Campagna di Roma’da menderesler çizerek Roma’nın kuzeyinde Tiber’e katılır. Uzunluğu 108 km, su toplama alanı 1.474 km2’dir. Roma imparatoru Ne-ron, ırmağın yukarı çığırında, Subiaco’nun üstünde, bir yapay göller grubu ile kalıntıları hâlâ duran bir villa yaptırmıştır. Romalılar zamanında Roma kentinin suyu Aniene üstündeki Anio Vetus ve Anio Novus adlı iki büyük sukemerinden sağlanıyordu. Aniene’in dağlardan ovaya indiği Tivoli’de bulunan bir dizi çağlayan, o dönemlerin en güzel kır manzaralarından birini oluştururdu.

Ama ırmak suyunun büyük bölümü hidroelektrik santrallar ve sukemerlerinde toplanıp tutulduğu için, bir zamanların bu gösterişli çağlayanları bugün küçük birer akıntıya dönüşmüştür. Roma-Pescara demir ve karayolları Aniene Vadisinin orta çizgisini izler.


Leave A Reply