Anime ve Çizgi Film Arasındaki Farklar Nelerdir?

0

Anime film ile çizgi film arasındaki farklar nelerdir? Anime bir çizgi film midir? Aralarındaki farkların anlatıldığı sayfamız.

Anime

Kaynak: pixabay.com

Karikatür, hiciv ve mizah amaçlı resim veya çizim biçimindeki görsel sanattır. Orta Çağ boyunca, bir resim, goblen, fresk veya vitray pencere için hazırlık olarak yapılan çizimlere atıfta bulunmak için kullanıldı.

19. yüzyılda gazete ve dergilerdeki eğlenceli çizim ve illüstrasyonlara atıfta bulunulmaya başlandı. Günümüzde çizgi romanlara, animasyonlu televizyon şovlarına ve filmlere atıfta bulunmak için kullanılmaktadır. Bir çizgi film genellikle süper kahramanları, hayvanları ve çizgi filmin ana karakteri olan çocuğun arkadaşlarıyla birlikte maceralarını ve acılarını içeren bir animasyon televizyon programı veya çocuk filmidir.

Çizgi film şovlarının çoğu komedidir, ancak ana karakterin dünyayı kötü güçlerden kurtardığı daha ciddi temalara sahip olanlar da vardır. Hareket yanılsaması, bir dizi fotoğraflanmış çizimin hızlı bir sırayla yansıtılmasıyla elde edilir.

Çizgi filmlerin başarısı ve popülaritesi, Japon animatörlere ilham verdi ve Japonca’da “çizgi roman” anlamına gelen “manga” ve daha sonra karikatür haline getirilen “basılı karikatürler“in geliştirilmesine yol açtı.

İngilizce “animation” kelimesi Japonya’da “anime” olarak kısaltılır ve bazılarının Fransızca “dessin anime” kelimesinden geldiğini düşündükleri. Son “e” harfinde keskin bir aksanla konuşulur. Bir animasyon türüdür. Hareketli ve renkli karakterleri aksiyon dolu ve çok büyüleyici olaylarla sunan çizgi film. Arsa genellikle etkileyici ve fütüristik bir temaya sahiptir.

Anime, bir çizgi filmden daha karmaşık ve daha uzun bir hikayeye sahip olduğu için daha olgun bir izleyici kitlesine yöneliktir. Çizgi film şovlarının çoğu kısa ve anime şovlarından daha basittir. Japon animasyonu 1900’lerin başından beri var olmasına rağmen 1980’lerde uluslararası popülerlik kazandı. Günümüzde sadece yetişkinlere değil aynı zamanda çocuklara da hitap ettiği için çizgi filmlerin popülaritesini aşıyor.

Anime, sahneler elle çizilerek yapılabilir veya sahneler bilgisayar tarafından oluşturulabilir. Türleri çeşitlidir ve filmlerde, televizyonda, video oyunlarında ve internette gösterilirler.

Çizgi Film

Kaynak: pixabay.com

Özet:

  1. Çizgi film, süper kahramanlar, hayvanlar ve çocuk kahramanların yer aldığı bir animasyon filmi veya TV şovudur, anime ise Japonya’da geliştirilmiş ve yapılmış bir çizgi film türüdür.
  2. Her ikisi de hareket yanılsaması vermek için fotoğraflanan çizimlerin hızlı bir şekilde izdüşümü kullanır; Bir çizgi film genellikle küçük çocuklara yönelikken, anime daha büyük izleyicilere ve yetişkinlere yöneliktir, ancak çocuklar da onu izlemektedir.
  3. Bir animenin hikayesi daha karmaşık, bir karikatürünki ise daha basittir.
  4. Hem bir çizgi film hem de bir anime, sahneleri ve karakterleri elle çizerek veya bir bilgisayardan oluşturularak oluşturulabilir. Çizgi film gösterileri büyük popülerlik kazanırken, anime son yıllarda bunu geride bıraktı.
  5. Çizimler, Orta Çağ’dan beri, diğer sanat eserlerine hazırlık olarak yapılan çizimler biçimindeyken, anime 1980’lerde gelişip popülerlik kazandı.

Leave A Reply