Anıt Mezar ve Anıtsal Heykellerin Özellikleri, Önemli Örnekleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Anıt mezar nedir? Anıtsal heykel nedir? Anıt mezar ve anıtsal heykellerin genel özellikleri, Türkiye ve Dünya’dan önemli örnekler hakkında bilgi

Anıt Mezar ve Anıtsal Heykeller

Tac Mahal

Kaynak : pixabay.com

Anıtmezar

Anıtmezar, mozole olarak da bilinir, büyük ve etkileyici mezar anıtı. Mozole sözcüğü Karya satrabı Mausolos’un adından türemiştir. Mausolos’un ölümü üzerine dul karısı Artemisia İÖ y. 353-350 arasında Halikarnassos’ta (Bodrum) onun anısına görkemli bir mezar yaptırmıştı. Bu anıtmezarın bazı parçaları bugün Londra’daki British Museum’da bulunmaktadır. Bugüne değin yapılmış örnekler arasında hemen hemen en görkemli anıtmezar olan ve Hindistan’ın Agra kentinde bulunan Tac Mahal ise, Babürlü hükümdarı Şah Cihan tarafından 1631’de ölen karısının anısına yaptırılmıştır. Tac Mahal‘in karşısına kendisi için de siyah mermerden benzeri bir anıtmezar yaptırmak isteyen Şah Cihan, çalışmalar başlamadan ölmüştü. Öteki ilginç örnekler arasında, bugün Sant’ Angelo Kalesi adıyla bilinen, Roma’daki Hadrianus’un mezarı, Berlin’de Charlottenburg’daki III. Friedrich Wilhelm ile Kraliçe Louise von Mecklenburg-Strelitz’in, Hampshire’da Farnborough’daki III. Napoleon’un, Moskova’daki Lenin’in anıtmezarları ve Ankara’da Atatürk’ün Anıtkabir‘i sayılabilir.

Anıtkabir

Kaynak: pixabay.com

Anıtsal heykel

Anıtsal heykel, ölçüleri doğal ölçülerden büyük olan heykel. Anıtsal heykeller Eski Mısır, Mezopotamya, Hindistan ve Çin sanatlarında uygulanmıştır. Örneğin el-Gize’de bulunan ve İÖ y. 2550’ye tarihlenen “Sfenks”, 73 m uzunluğundadır; Japonya’nın Kamakura bölgesindeki İS 1252 tarihli “Daibutsu” (Büyük Buda) heykelinin yüksekliği ise 11,4 m’dir.

Eski Yunan’da da, arkaik “Delos Apollonu” ve Phidias’ın Atina Parthenonu’ndaki altın ve fildişi (krizelefantin) Athena’sı gibi, çok sayıda anıtsal heykel yapılmıştı. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri sayılan “Rodos Heykeli“nin yüksekliği 30 m’nin üzerindeydi ve 12 yılda tamamlanmıştı. Romalılar da büyük boyutlu heykellerle uğraşmışlardı. Örneğin Plinius’a göre Zenodorus, Neron’ un 32 metre yüksekliğinde bir heykelini yapmıştı.

Anıtsal heykeller yapmaya ortaçağ ve Rönesans’ta da devam edildi. Bu dönemlerde gerçekleştirilen anıtsal heykeller arasında Paris Nötre Dame Kilisesi’nde 8,5 m yüksekliğindeki “Aziz Khristophoros” heykeli ve Michelangelo’nun Floransa Akademisinde bulunan “Davud” heykeli sayılabilir. Arjantin – Şili sınırında bulunan “And Dağlarının İsa’sı” (7,9 metre) ile New York limanının girişindeki “Özgürlük Anıtı” (93 metre) daha yeni dönemlerde yapılmış anıtsal heykellerden bazısıdır.

Advertisement

Leave A Reply