Ankara Çayı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ankara çayı ya da Engürü çayı ismi ile bilinen ırmağın geçtiği yerler ve özellikleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Ankara Çayı

Ankara Çayı Hakkında Bilgi

Ankara Çayı ya da Engürü Çayı ismi ile bilinen, İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Sakarya Bölümü’nde ırmaktır.

Uzunluğı 186 km. Sakarya Irmağı’nın sağdan aldığı önemli kollarından biridir. Çubuk, İncesu ve Hatip (Bent Deresi) çaylarının birleşmesiyle oluşur. Ankara Çayı’nı oluşturan sulardan Çubuk Çayı, Ankara’nın kuzeyinde Aydos Dağı’ndan doğar, kendi adını taşıyan ilçe ve ovadan geçer. Suların bir bölümü, Çubuk I ve Çubuk II baraj göllerinde depolanır. Solfasol ve Kalaba’yı aşarak Ankara Ovası’na iner. Burada, Elmadağ’ dan kaynaklanan İncesu ve İdris Dağı’ndan kaynaklanan Hatip Çayı ile birleşir.

Akışını batı doğrultusunda sürdürerek Sincan’a varır. Mürted Ovası’ nda Ova; Malıköy yakınında Haymana sularını alır. Ankara Çayı adıyla geniş bir dirsekle kuzeybatıya kıvrılır. Çile Dağı’nın kuzeyinden geçerek Sakarya Irmağı’na katılır. Ankara Çayı kolları üzerindeki Çubuk (I ve II), Kurtboğazı, Bayındır ve Kusunlar baraj golleriyle Ankara ve yöresinin içme ve sulama gereksiniminin büyük bölümünü karşılar. Ayrıca bu baraj gölleri çayın akış rejimini de düzenleyerek su taşkınlarını önler.


Kaynak – 2

Ankara ÇayıAnkara Çayı, eskiden Engürü suyu, İç Anadolu Bölgesi’nde Sakarya Irmağı’na katılan akarsuyudur. Uzunluğu 186 km’dir.

Advertisement

Ankara’nın batısında birleşen üç kolu vardır. Bunlardan biri, Ankara’nın kuzeydoğusundaki İdris Dağından doğan Hatip Çayıdır (Bent Deresi). Kayaş Vadisini boyuna kat eden Hatip Çayı, Haymana Platosundan doğan İncesu ile birleşir. İncesu, Emir ve Mogan göllerinin de sularını alır. Ankara’ nın kuzeyindeki Aydos Dağından doğan Çubuk Çayı ise güneye doğru oldukça uzun bir yol kat eder.

Bu üç akarsu, Ankara’nın yer aldığı ovada birleşerek Ankara Çayını oluşturur. Ankara Çayı, bir süre doğu-batı doğrultusunda akar. Kuzeydoğuda, Mürtet Ovasından gelen Ova Çayını alır. Malıköy yakınlarında güneybatıdan gelen Babayakup Deresini de aldıktan sonra keskin bir dirsek ile kuzeybatıya döner. Bir süre bu doğrultuda, Ankara-İstanbul Demiryolu’na koşut olarak aktıktan sonra batıya döner ve doğu-batı doğrultusunda akarak Polatlı‘nın kuzeybatısında Sakarya Irmağı ile birleşir. Hatip Çayı ve İncesu, kış sonu ve ilkbahar başlarında bol su taşır ve zaman zaman kabararak taşkınlara yol açar.


Leave A Reply