Anna Politkovskaya Kimdir? Rusya’nın Cesur Kaleminin Hayatı ve Suikasti

0
Advertisement

Anna Politkovskaya kimdir ve ne yapmıştır? Anna Politkovskaya hayatı, gazetecilik hayatı, yazıları, başarıları ve suikaste uğraması hakkında bilgi.

Anna Politkovskaya

Anna Politkovskaya Ukraynalı diplomat bir ailenin kızı olarak New York’ta 30 Ağustos günü dünyaya geldi. Ale içinde Rusçaıve ingilizce konuşuluyordu, baba Stepan Mazepa o dönemde Birleşmiş Milletlerde görevli idi. Başarılı bir öğrenci olan Anna, üniversite eğitimi almak için 1970’te Moskova Universitesi’ne başladı. Orada edebiyat ve gazetecilik okudu. Bitirme tezi Marina Tsvetaeva’nın şiirleri üzerine oldu. 198üde üniversiteyi bitirdiğinde Izvestia Gazetesi’ne başladı, hızla yükselecek başarılı kariyerinin ilk adımıydı bu. Ardından Aeroflot Sovyet Havayolları için muhabirlik yaptı. Bu sayede Rusya’nın dört bir yanını dolaşma fırsatı buldu. Daha sonradan bu işini, “Çok okuyor ama dünyayı tanımıyordum, bu sayede öğrendim…”diye nitelendirecekti. 1994-1999 yıllarında Obschaya Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve editörlük yaptı.

Anna Politkovskaya

1999da hayatının sonuna kadar çalışacağı Novaya Gazetesi’ne girdi. Mikhail Gorbachev’in hissedarlarından biri olduğu muhalif bir gazeteydi Novaya. Anna bu dönemde Dağıstan ve Çeçenistan’daki mülteci kamplarını ziyaret etti, çatışma bölgelerinde izlenimlerde bulundu. Şahit oldukları onun görüşlerinin de şekillenmesine destek oldu. Çeçen halkına yapılan işkence ve baskıyı gazetesinde yazmaya başladı. İnsan hakları ihlali, ordunun uyguladığı şiddet, vargı sistemindeki eksiklikler, Çeçenistandaki çatışmalar ve Rusya’daki demokrasi mücadelesi üzerinde en çok durduğu konulardı.

Başarıları

Yazdığı kitap ve röportajlarla pek çok ödülün sahibi oldu. 2000de Golden Gong ve Golden Pen of Russia, 2001de Amnesty Internationaldan insan hakları ödülü, 2003’te OSCEden (Avrupa Güvenlik ve işbirliği Teşkilatı) demokrasi ve gazetecilik ödülü, 2004’te Olof Palme Prize (Pen İfade Özgürlüğü Ödülü), 2005 te Unesco Basın Özgürlüğü Ödülü. Ayrıca 2002de New York’ta verilecek “Courage in Journalism” ödülünü Moskovadan gelen bir haber nedeniyle erteledi. Olay, Moskova Dubrovkadaki bir tiyatroda sekiz yüz elli civarında insanın Çeçen asilerce rehin alınmasıydı. Politkovskaya, rehine olayında arabuluculuk görevini üstlendi. Aynı görevi 2004’te Beslan okulundaki rehine olayında da yaptı.

Anna Politkovskaya

Advertisement

Anna Politkovskaya, yazılarında korkusuzdu. Kremlin ve Putin’in yanlış politikalarını eleştiriyor, insan haklan ihlallerinin son bulmasını istiyordu. Sorgulayıcı, gerçeklere duyarsız kalmayan tavrı, onun cesur kalemine yansıyordu. Sansür ve baskıya rağmen yazmaya devam etti. 2004 yılında çayına zehir konularak öldürülmeye çalışıldı. Kimi çevrelerin yazdığı gerçeklerden rahatsız olmasını umursamadı, korkusuzca olayların üzerine gitti. Bazı çevrelerin tepkisini çekecek kitaplar da yazdı. Türkçeye de çevrilmiş olan Putin’in Rusyası’nın yanı sıra (Agora Kitaplığı, 2006), Cehennemden Küçük Bir Köşe (A Small Corner of The Hell), Bir Rüya Günlüğü (A Russian Diary), Kirli Savaş (The Diry War) bunlardan bazılarıdır. Kitaplarında, sert bir dille Rus politikalarını eleştiriyor, Çeçen halkına yapılan eziyetlere değiniyordu.

Öldürülmesi

7 Ekim 2006’da Lesnaya Sokaktaki apartmanının önüne geldiğinde, marketten yeni alışveriş yapmıştı. Elinde yiyecek poşetleri vardı. Kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce hunharca katledildi. Acımazsız katil ya da katiller, göğsüne iki, omzuna ve kafasına bir kurşun sıkmışlardı. Olaydan sonra apartmanın yakınındaki güvenlik kamerasından alınan görüntüler, onu genç bir adam ve kadının izlediğini gösteriyordu. Kısa bir süre sonra pek çok insan tutuklandı ve salıverildi, içlerinden üç kişi adam öldürmeye yardım ve yataklıktan suçlandı, ancak beraat ettiler. Cebrail ve İbrahim Mahmuaov kardeşler ve Sergei Hacıkurbanov isimli bu kişiler tekrar mahkeme önüne çıktılar. Bu kitap yazılırken, Anna Politkovskaya’nın davası üç yılın ardından hala devam ediyordu. Üzerinde çalıştığı son dosyanın Çeçenlere yapılan işkenceyi kanıtlayan bilgi ve görsellerden oluştuğu düşünülüyor. Rus özgür basınına ve demokrasisine vurulmuş en büyük darbelerden birisi Anna Politkovskaya’nın ölümüdür. Anna, Cumhurbaşkanı Viladimir Putin döneminde Rusya’da suikasta uğrayan on üçüncü gazetecidir.


Leave A Reply