Antarktika Bitki Örtüsü ve Hayvanlar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Antaktika’nın yani Güney Kutbunun bitki örtüsü ve o bölgede yaşayan hayvanları hakkında bilgiler

İmparator Penguenler (Antarktika)

Sıcaklığın, çok seyrek donma noktasının üstüne çıktığı kıta, bitki örtüsü ve hayvanlar açısından bir çölü andırır. Güneş ışınlarının yokluğu, kış ayları boyunca bitkilerin gelişmesini durdurur; yaz aylarında ise esen sert rüzgarlar ve yine düşük sıcaklık büyümeyi yavaşlatır.

Botanikçiler, kıtanın kıyı kesimlerinde 400 değişik yosun türü belirlemiştir. Kıtanın en ılıman bölgeleri Güney Shetland Adaları ve Antarktika Yarımadasının kuzey kesiminde iki tür çiçekli bitki bulunmuştur: Colobunthus crassifolius ve Deschampisia antarctica.

Yine bu bölgelerde, yazın oluşan su birikintilerinde yaşayan su yosunlarıyla karada yaşayabilen karayosunlarından oluşan 200 yosun türüyle karşılaşılmıştır. Kıyı kesimlerde yaşayan balina, ayı balığı ve penguen gibi hayvanlar, kıtayı çevreleyen sulardaki besinlerle (planktonlar) beslenir. Kıta suları, başta balina ve ayı balığı olmak üzere deniz hayvanları açısından oldukça zengindir. Uluslararası denetimin etkisini yitirip birtakım ülkelerin gelişigüzel avlanmaya başladığı 1955’e kadar, mavi balina ve fin balinası sayıca öteki türlerden fazlaydı.

Ortalama 33 metre boyunda ve 150 ton ağırlığındaki mavi balina, dünyada varlığı bilinen en büyük hayvandır. Kıtayı çevreleyen sularda yaşayan öteki balina türleri, kambur balina, katil balina ya da orca ve sperm balinasıdır. 1850’lerde, tüccar avcılar bir zamanlar Antarktika sularında yaşayan kürklü ayı balıklarını tüketmiştir. Ayıbalıkları içinde önemli bir tür de Weddel ayıbalığındır. Yaklaşık 3 metre boyunda olan ve yaşamlarının büyük bir bölümünü buz üstünde uyuyarak geçiren bu hayvanlar, dişilerin doğum yaptığı ekim ayı sonunda buz üstünde toplanırlar. Öteki ayıbalığı türleri, leopar ayıbalığı, ross ayıbalığı, yengeçyiyen ayıbalığı ve güney fili ayıbalığıdır.

Advertisement

Güney Yarıküre’de yaşayan 17 penguen türünden üçü (imparator, adelie ve chinstrop) Antarktika’ya özgüdür. İnsanlardan bile kaçmayan bu büyük koloniler halinde beslenen penguenler, sosyalleşmiş hayvanlardır. Yaklaşık 100 cm boyunda, 36 kg ağırlığındaki imparator pengueni, tüm penguen türleri arasında en büyük olanıdır. Kıtadaki kuşlar arasında sayıca en fazla olanı 48 cm boyunda yaklaşık 5 kg ağırlığındaki adalie penguenleridir. Adalarda yaşayan öteki önemli kuş türleri; petrel, albatros, martı, skua ve deniz kırlangıcıdır.

19. yüzyıl sonlarında, Borçgrevnik ve Arçtovski, 1929’da Wilkins, araştırmaları sırasında kıtada kanatsız böcek türleri buldular. Bu böceklerin, kuşlarla birlikte ya da fırtınalar sonucunda başka kıtalardan geldiği sanılır. 1960’lı yıllarda yapılan araştırmalar sırasında, hayvanlar üzerinde asalak olarak yaşayan birtakım böcek türleriyle de karşılaşılmıştır.


Leave A Reply